fbpx
środa, 22 maja, 2024
Strona głównaBiznesPrzyciągamy coraz więcej kapitału zagranicznego

Przyciągamy coraz więcej kapitału zagranicznego

W 2021 r. w Polsce wzrosła liczba firm z kapitałem zagranicznym – napisano w „Tygodniku Gospodarczym” Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego mówią, że w 2021 r. na terenie Polski działało 23,3 tys. firm z kapitałem zagranicznym o wartości kapitału wynoszącej 231,5 mld złotych, czyli o 7,4 proc. więcej niż rok wcześniej. PIE wskazuje, że 2021 r. był rekordowy pod względem napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

Większość firm z kapitałem zagranicznych działających na terenie naszego kraju to niewielkie przedsiębiorstwa, w których pracuje mniej niż 49 osób. Takie podmioty stanowią aż 80 proc. zagranicznych firm w Polsce. Z drugiej strony za 51 proc. kapitału zagranicznego i 76,8 proc. miejsc pracy we wszystkich firmach z kapitałem zagranicznym odpowiadają przedsiębiorstwa duże (powyżej 250 pracowników), których na naszym rynku jest tylko 7 proc.

Zagraniczne firmy w Polsce wywodzą się przede wszystkim z Niemiec (18,8 proc.), Holandii (18,1 proc.) oraz Francji (12 proc.), a z krajów pozaeuropejskich na czele jest Korea Południowa (3,7 proc.). Co do branży, to najwięcej firm zajmuje się handlem i naprawą pojazdów samochodowych (24,8 proc.), a także przetwórstwem przemysłowym (19,9 proc.).

Badanie PIE z 2022 r. wykazało, że firmy z kapitałem zagranicznym zdecydowanie częściej korzystały z nowych technologii (np. robotyzacji) oraz częściej decydowały się na innowacje.

„37 proc. przedsiębiorstw eksportowych bez kapitału zagranicznego nie wprowadziło w ostatnich 3 latach żadnych innowacji do produktów ani procesów biznesowych, zaś w przypadku firm z kapitałem zagranicznym ten odsetek był niższy i wynosił 29 proc.” — napisano w Tygodniku.

Polskie przedsiębiorstwa eksportujące starają się konkurować głównie w oparciu o niższe ceny.

„Przedsiębiorstwa cechowały także odmienne sposoby poprawiania kondycji ekonomiczno-finansowej. Firmy z kapitałem zagranicznym częściej działały na rzecz redukcji kosztów administracyjnych (52 proc. wobec 27 proc. firm z kapitałem krajowym), natomiast firmy z kapitałem wyłącznie polskim częściej podejmowały działania na rzecz znalezienia nowych odbiorców swoich towarów. Może to sprawiać, że firmy bez kapitału zagranicznego będą lepiej adaptować się do nowych warunków w okresie spowolnienia gospodarczego” – podsumowano w badaniu.

PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA