Niemal połowa polskich rodziców nie jest w stanie zaoszczędzić na przyszłość swoich dzieci.

polski ład ulgi na dzieci - grafika wpisu
MabelAmber/Pixabay

Z badania Krajowego Rejestru Długów wynika, że 37,5 proc. polskich rodziców nie stać na zaspokojenie wszystkich potrzeb swoich niepełnoletnich dzieci. Raport „Wydatki rodziców” wykazał też, że prawie połowa rodziców nie jest w stanie odkładać na przyszłość swoich dzieci.

Sytuacja nie wygląda również dobrze, jeśli chodzi o zaspokojenie podstawowych potrzeb dziecka, czego nie jest w stanie zrobić co czwarty polski rodzic, a co trzeci ogranicza się wyłącznie do tych niezbędnych. W efekcie więcej niż 40 proc. polskich rodziców było zmuszonych pożyczać pieniądze na dzieci, a 11 proc. musi robić to regularnie. Najczęściej środki potrzebne są na odzież i obuwie na zimę (32 proc.), wyjazdy (27 proc.), zdrowie dzieci (25 proc.) oraz sprzęt do nauki lub telefonu do kontaktu z dzieckiem (22 proc.).

– Zupełnie zrozumiałe, że wraz z większą rodziną rosną wydatki. Dodatkowym problemem może być to, że w 1 na 7 przypadków mama lub tata zmuszeni są samotnie wychowywać i utrzymywać dzieci, a nierzadko także swoich rodziców – powiedział cytowany przez Radio Zet Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA. – Najczęściej w takiej sytuacji postawione są kobiety. Jak wynika z naszego badania, panie stanowią 84 proc. wszystkich samotnie wychowujących. Nic dziwnego, że w takim momencie zaczyna brakować środków finansowych na coś więcej niż tylko podstawowe potrzeby – dodał.

Według sondażu IBRiS wykonanego na zlecenie Radia Zet ponad 70 proc. Polaków twierdzi, że przyszły rok będzie gorszy dla budżetów domowych.

Radio Zet

Poprzedni artykułKolejne środki dla Polski na integrację uchodźców
Następny artykułCzy Wielka Rezygnacja dotrze do Polski?