fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaFinanse„Putinflacja” to realne zjawisko?

„Putinflacja” to realne zjawisko?

Analitycy Banku Pekao twierdzą, że działania rosyjskiego prezydenta Władimira Putina odpowiadają za ponad jedną trzecią obecnej inflacji w Polsce.

Eksperci z Pekao wskazują, że Rosja Putina toczyła wojnę z Zachodem na długo przed swoją inwazją militarną na Ukrainę w lutym 2022 r., ale była to wojna ekonomiczna. Wyrazem tego było zachowanie Moskwy w połowie 2021 r., kiedy Rosjanie zdecydowali się przykręcić kurki z gazem i spotęgować w ten sposób presję kosztową w Europie.

„Wzrost cen gazu na jesieni 2021 miał wiele źródeł, np. wzrost popytu (zwłaszcza z Azji), bezwietrzna pogoda we wrześniu… Jednak 70 proc. odpowiedzialności przypisujemy Putinowi, gdyż opróżniając rezerwy gazu w Europie zadziałał na wyobraźnię i wywołał niemal panikę na rynku” – napisano na Twitterze Banku Pekao.

Analitycy banku piszą wprost o „szantażu gazowym Putina”, który w inflacji CPI jest widoczny niemal wszędzie, bo bezpośrednio w cenach nośników energii i pośrednio w cenach energii elektrycznej. Szantaż ten jest widoczny w samej inflacji bazowej przez podbijanie cen dóbr z dużym udziałem gazu i prądu w kosztach. Przykładem jest tutaj produkcja nawozów, w których cena gazu stanowi nawet 80 proc. kosztów produkcji, natomiast nawozy stanowią do 40 proc. kosztów produkcji zbóż i pasz.

„Naszym zdaniem koszty gazu odpowiadają za 50-80 proc. wzrostu cen żywności w ostatnich miesiącach. Częściowo przez kanał oczekiwań” – podsumowali eksperci z Pekao.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK przygląda się praktykom banków w sprawie oszustw

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował praktyki kolejnych kilku banków dotyczące postępowania w przypadku nieautoryzowanych transakcji.
2 MIN CZYTANIA

Dofinansowanie z ZUS dla przedsiębiorców. Tylko miesiąc na składanie wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs dla przedsiębiorców, który pozwoli na dofinansowanie m.in. zakupu różnych maszyn i urządzeń poprawiających warunki bezpieczeństwa i higieny pracy osób zatrudnionych w firmie.
3 MIN CZYTANIA

Urban Land Institute: inwestorzy rynku nieruchomości nie uciekną od ESG

Zaskakujący raport mówiący o potrzebie uwzględniania w działalności już w tym roku tzw. komponentu ESG przedstawiły Urban Land Institute i firma doradcza Ferguson Partners.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

E-papierosy znikną ze sklepów?

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które zakażą sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Celem jest troska o zdrowie, szczególnie młodych ludzi–.
2 MIN CZYTANIA

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.
2 MIN CZYTANIA