fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanse„Putinflacja” to realne zjawisko?

„Putinflacja” to realne zjawisko?

Analitycy Banku Pekao twierdzą, że działania rosyjskiego prezydenta Władimira Putina odpowiadają za ponad jedną trzecią obecnej inflacji w Polsce.

Eksperci z Pekao wskazują, że Rosja Putina toczyła wojnę z Zachodem na długo przed swoją inwazją militarną na Ukrainę w lutym 2022 r., ale była to wojna ekonomiczna. Wyrazem tego było zachowanie Moskwy w połowie 2021 r., kiedy Rosjanie zdecydowali się przykręcić kurki z gazem i spotęgować w ten sposób presję kosztową w Europie.

„Wzrost cen gazu na jesieni 2021 miał wiele źródeł, np. wzrost popytu (zwłaszcza z Azji), bezwietrzna pogoda we wrześniu… Jednak 70 proc. odpowiedzialności przypisujemy Putinowi, gdyż opróżniając rezerwy gazu w Europie zadziałał na wyobraźnię i wywołał niemal panikę na rynku” – napisano na Twitterze Banku Pekao.

Analitycy banku piszą wprost o „szantażu gazowym Putina”, który w inflacji CPI jest widoczny niemal wszędzie, bo bezpośrednio w cenach nośników energii i pośrednio w cenach energii elektrycznej. Szantaż ten jest widoczny w samej inflacji bazowej przez podbijanie cen dóbr z dużym udziałem gazu i prądu w kosztach. Przykładem jest tutaj produkcja nawozów, w których cena gazu stanowi nawet 80 proc. kosztów produkcji, natomiast nawozy stanowią do 40 proc. kosztów produkcji zbóż i pasz.

„Naszym zdaniem koszty gazu odpowiadają za 50-80 proc. wzrostu cen żywności w ostatnich miesiącach. Częściowo przez kanał oczekiwań” – podsumowali eksperci z Pekao.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA