fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaKrajRada Przedsiębiorczości apeluje do rządu

Rada Przedsiębiorczości apeluje do rządu

Rada Przedsiębiorczości zaapelowała do Rady Ministrów o zapewnienie stabilnego finansowania systemu ochrony zdrowia, co miałoby pomóc w rozwiązaniu trapiących go problemów.

Rada Przedsiębiorczości wezwała rząd do wdrożenia przejrzystych zasad kształtowania dotacji z budżetu państwa do Narodowego Funduszu Zdrowia. Według sygnatariuszy apelu jest to niezbędne dla właściwego realizowania polityki zdrowotnej.

W apelu zaznaczono, że aktualne przepisy dotyczące minimalnego poziomu finansowania systemu ochrony zdrowia nie są w stanie zapewnić jego stabilnego funkcjonowania. Według twórców listu obecnie dotacja dla NFZ jest określana arbitralnie i może podlegać w znacznej mierze decyzji politycznej.

Po pierwsze, planowany wzrost nakładów na ochronę zdrowia w 2024 r. jest niższy niż skutki ustawowo zagwarantowanych podwyżek dla pracowników sektora ochrony zdrowia. Po drugie, w najbliższych latach dojdzie do skokowego wzrostu obciążeń budżetu państwa na zdrowie. Do 2027 r. ich skala przekroczy wydatki związane z dotacją do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych lub wydatki na program 800+. Z tego powodu niezbędne jest podjęcie działań na rzecz zapewnienia stabilnych warunków dla planowania wydatków na ochronę zdrowia ze strony Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia, jak również efektywnego wykorzystania zasobów – finansowania opieki zdrowotnej w oparciu o wyniki zdrowotne

– napisano w liście do Rady Ministrów.

W podsumowaniu Rada wyraziła przekonanie, że przy ewentualnych zmianach ustawowych związanych z systemem podatkowo-składkowym należy przeprowadzić odpowiednie konsultacje społeczne. Pod apelem podpisali się przedstawiciele dziewięciu organizacji reprezentujących interesy polskich przedsiębiorców, m.in. Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu i Pracodawcy RP.

Źródło: Rada Przedsiębiorczości
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA