Rada Przedsiębiorczości wezwała rząd do wdrożenia przejrzystych zasad kształtowania dotacji z budżetu państwa do Narodowego Funduszu Zdrowia. Według sygnatariuszy apelu jest to niezbędne dla właściwego realizowania polityki zdrowotnej.
W apelu zaznaczono, że aktualne przepisy dotyczące minimalnego poziomu finansowania systemu ochrony zdrowia nie są w stanie zapewnić jego stabilnego funkcjonowania. Według twórców listu obecnie dotacja dla NFZ jest określana arbitralnie i może podlegać w znacznej mierze decyzji politycznej.
Po pierwsze, planowany wzrost nakładów na ochronę zdrowia w 2024 r. jest niższy niż skutki ustawowo zagwarantowanych podwyżek dla pracowników sektora ochrony zdrowia. Po drugie, w najbliższych latach dojdzie do skokowego wzrostu obciążeń budżetu państwa na zdrowie. Do 2027 r. ich skala przekroczy wydatki związane z dotacją do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych lub wydatki na program 800+. Z tego powodu niezbędne jest podjęcie działań na rzecz zapewnienia stabilnych warunków dla planowania wydatków na ochronę zdrowia ze strony Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia, jak również efektywnego wykorzystania zasobów – finansowania opieki zdrowotnej w oparciu o wyniki zdrowotne
– napisano w liście do Rady Ministrów.
W podsumowaniu Rada wyraziła przekonanie, że przy ewentualnych zmianach ustawowych związanych z systemem podatkowo-składkowym należy przeprowadzić odpowiednie konsultacje społeczne. Pod apelem podpisali się przedstawiciele dziewięciu organizacji reprezentujących interesy polskich przedsiębiorców, m.in. Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu i Pracodawcy RP.