fbpx
środa, 1 maja, 2024
Strona głównaBiznesRegionalne wsparcie dla przedsiębiorców sektora MŚP

Regionalne wsparcie dla przedsiębiorców sektora MŚP

Przedsiębiorcy MŚP z województwa lubuskiego będą mieć do dyspozycji ponad ćwierć miliarda złotych w postaci preferencyjnych pożyczek na rozwój swoich firm w różnych obszarach, w tym na cyfryzację i inwestycje proekologiczne. Z kolei na ponad 60 mln złotych ogółem mogą liczyć pracodawcy z Małopolski.

W ramach programu „Fundusze Europejskie dla Lubuskiego” samorząd województwa zawarł cztery umowy z BGK na udzielenie wsparcia lokalnym firmom.

Mali i średniej wielkości przedsiębiorcy z województwa lubuskiego mogą liczyć na otrzymanie pożyczek na rozwój cyfryzacji, a konkretnie na zakup lub wymianę sprzętu technologii informacyjno-komunikacyjnych, zakup programów i systemów informatycznych, przygotowanie strony internetowej oraz realizację działań z zakresu cyberbezpieczeństwa. Pula atrakcyjnych, preferencyjnych pożyczek wynosi tu ogółem 14,7 mln złotych.

Finansowane mogą być także inwestycje w zakresie ekoinnowacji, zakup nowoczesnych maszyn czy rozwój firmy poprzez umiędzynarodowienie – w tym przypadku całkowita wartość projektu wynosi blisko 59 mln złotych.

Z kolei na pożyczki na poprawę efektywności energetycznej dla mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw, towarzystw budownictwa społecznego czy wspólnot mieszkaniowych zarezerwowano ogółem 102 mln złotych, a na poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych, modernizację oświetlenia ulicznego lub inwestycje w bardziej oszczędne maszyny – ponad 86 mln złotych.

Także na inwestycje proekologiczne

Przedsiębiorcy województwa lubuskiego mogą starać się także o pożyczki proekologiczne, czyli na montaż u siebie odnawialnych źródeł energii, w tym na budowę i rozbudowę instalacji wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej, magazyny energii ze wszystkich rodzajów OZE oraz przyłączenie danego źródła OZE do sieci elektroenergetycznej. Wartość tych pożyczek wynosi ogółem 81 mln złotych.

– Pojęcie pożyczki, instrumentu zwrotnego, jest czymś, czego nie należy się bać. Przy preferencyjnych warunkach możliwości skorzystania z większego zakresu wsparcia niż pierwotnie było to możliwe z dotacji, jest to bardzo konkurencyjny instrument do wykorzystania przez lubuskich przedsiębiorców. Mam nadzieję, że będą śmiało sięgać po te pieniądze i efektywnie je wykorzystywać – przekonuje Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego.

Wsparcie firm działających w Małopolsce

Projekt „Pracownicy – najlepsza inwestycja dla firmy” dotyczy małych i średnich firm wyłącznie z województwa małopolskiego, czyli mających siedzibę, filię, delegaturę lub oddział w województwie małopolskim.

Do każdej edycji tego projektu może zakwalifikować się 40 pracodawców, których inwestycje propracownicze zostaną niemal w całości zrefinansowane przez granty przez Wojewódzki Urząd Pracy. Jeżeli w czasie rekrutacji nie uda się wyłonić aż tylu firm, które będą spełniać kryteria formalne określone w regulaminie, wyznaczony zostanie dodatkowy termin na zgłoszenia.

Maksymalną kwotę wydatków pracodawcy w tym projekcie określono na 80 tys. zł, z czego dofinansowanie w formie grantu wynosi 78,75 proc., jednak nie więcej niż 63 tys. zł – przy wkładzie własnym pracodawcy wynoszącym 21,25 proc., jednak nie więcej niż 17 tys. złotych.

Kto może dostać wsparcie?

Firma, która chce wziąć udział w tym projekcie musi prowadzić działalność od co najmniej dwóch lat, posiadać status aktywnego przedsiębiorstwa i nie pozostawać pod zarządem komisarycznym. Nie może zostać wobec niej złożony wniosek o ogłoszenie upadłości, w tym nie zostało w jej przypadku wszczęte postępowanie likwidacyjne, naprawcze lub restrukturyzacyjne. Pracodawca starający się o pieniądze nie może mieć także zaległości z tytułu podatków, składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne, a przedsiębiorca prowadzący firmę nie może być karany.

Pieniądze z urzędu pracy pracodawca może przeznaczyć na wdrożenie elastycznych form zatrudnienia, doposażenie zdalnego stanowiska pracy, poprawę ergonomii stanowisk pracy, profilaktykę zdrowotną w firmie, wdrożenie mentoringu czy tworzenie przestrzeni sprzyjającej integracji.

Wnioski o dofinansowanie w ramach tego projektu przedsiębiorca może składać na specjalnym formularzu osobiście w Biurze Projektu albo wysyłając je na adres: Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, Plac Na Stawach 1, 30-107 Kraków (Dziennik Podawczy – I piętro, pok. 105 w godz. pracy urzędu tj. 8.00-16.00) lub za pośrednictwem portalu ePUAP – jeśli ma Profil Zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny (aby załączyć dokumenty należy przejść następującą ścieżkę: Sprawy ogólne – Pisma do Urzędu – Pismo ogólne do podmiotu publicznego – Załatw sprawę). Ewentualnie pocztą elektroniczną na adres e-mail: pni@wup-krakow.pl, jako dokument podpisany elektronicznie podpisem kwalifikowanym lub z użyciem profilu zaufanego. Wnioski można składać jeszcze do 9 lutego br., ale istnieje możliwość przedłużenia programu.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA