Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 3 mln zł kary na spółkę Neuca.

Fot. Pixabay

Neuca S.A. została ukarana za nadmierne opóźnianie się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych na rzecz kontrahentów. To najwyższa w historii kara od UOKiK nałożona w postępowaniach antyzatorowych. Wysokość sankcji odzwierciedla skalę wygenerowanego przez spółkę zatoru, który w badanym okresie przekroczył miliard złotych.

— Postępowanie w przedmiocie nadmiernego opóźniania się ze spełnieniem świadczeń pieniężnych potwierdziło, że praktyką spółki Neuca było opóźnianie się z zapłatą wynagrodzenia swoim kontrahentom — powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny. — Działania Neuca S.A. są o tyle naganne, że dotyczą spółki z branży farmaceutycznej, która nie ucierpiała w dobie pandemii i od której sprawnego funkcjonowania zależy zdrowie wielu Polaków. Nie ma tym samym usprawiedliwienia dla sytuacji, w której jeden z największych na rynku farmaceutycznym podmiotów nie reguluje terminowo swoich zobowiązań i finansuje własną działalność kosztem innych przedsiębiorców — dodał prezes.

Postępowanie UOKiK wykazało, że opóźnienia ze strony Neuca S.A. były nieuzasadnione, a wyjaśnienia spółki, wskazujące na trudną sytuację i brak otrzymywania płatności od swoich kontrahentów – bezpodstawne.

Poprzedni artykułWystępy urodzonych w USA chińskich olimpijczyków wywołują skrajne komentarze
Następny artykułTen koncern dzięki pandemii bije rekordy