Analiza firmy Allianz Trade wykazała, że w pierwszym kwartale 2023 r. liczba upadłości w Polsce dotknęła 1083 firm. To rekordowy poziom, a biorąc pod uwagę ostatnie 12 miesięcy okazuje się, że w Polsce łącznie odnotowano rekordowe 3249 przypadki niewypłacalności, czyli o 54 proc. więcej niż w ciągu poprzednich 12 miesięcy.
Jest źle, ale to nie koniec upadłości
Upadłości w ciągu ostatniego roku w Polsce było rekordowo dużo, a według prognoz w 2023 r. liczba bankructw wzrośnie o 30 proc. To jeszcze więcej niż prognozowano poprzednim razem, kiedy mowa była o wzrośnie wynoszącym 18 proc.
W Polsce gwałtownie wzrasta liczba upadłości przedsiębiorstw i utraty należności, ponieważ osłabienie gospodarki zbiera swoje żniwo
– napisano w raporcie „Polska – niski wzrost i gwałtowne zwiększenie liczby upadłości w 2023”.
W analizie wyjaśniono, że warunki biznesowe w Polsce uległy pogorszeniu, bo spadła produkcja komponentów, zmniejszyła się liczba nowych zamówień krajowych oraz eksportowych. Analitycy Allianz Trade przewidują jednak, że w najbliższych miesiącach w Polsce zmniejszy się spadek płac realnych, a to dzięki malejącej inflacji. Słabość gospodarcza w strefie euro odbije się natomiast na polskim eksporcie. Ogólna prognoza Allianz Trade zakłada, że w drugim kwartale 2023 r. polska gospodarka się ustabilizuje, ale nie nastąpi silne odbicie.
Upadłości dotyczą głównie MŚP
Tym, co odróżnia polską falę niewypłacalności od trendów światowych jest rozmiar upadających przedsiębiorstw. Eksperci Allianz Trade zauważyli, że globalnie wzrost liczby upadłości dotyczy przede wszystkim dużych firm, których obroty wynoszą co najmniej 50 mln euro. W naszym kraju natomiast upadłości przybywa wśród małych i średnich firm (MŚP). Wśród 421 niewypłacalnych firm z marca 2023 r. tylko dwie miały obroty przekraczające 20 mln euro.
Allianz Trade wyjaśnia, że małe i średnie przedsiębiorstwa są bardziej od dużych narażone na zaostrzenie warunków finansowania, wzrost kosztów prowadzenia biznesu i utratę rynków zbytu na Wschodzie. Co więcej, wiele dużych firm w Polsce w ostatnich miesiącach zdołało nawet umocnić i skonsolidować swoją pozycję na rynku, a niektóre z nich zwiększyły rentowność i dokonały przejęć.