fbpx
piątek, 1 listopada, 2024
Strona głównaKrajRekordowa liczba upadłości w Polsce. Czym się różnimy od świata?

Rekordowa liczba upadłości w Polsce. Czym się różnimy od świata?

W pierwszym kwartale 2023 r. liczba niewypłacalności w Polsce osiągnęła rekordowy poziom. Źle jest już od roku, a najnowsze prognozy są jeszcze bardziej pesymistyczne niż wcześniejsze.

Analiza firmy Allianz Trade wykazała, że w pierwszym kwartale 2023 r. liczba upadłości w Polsce dotknęła 1083 firm. To rekordowy poziom, a biorąc pod uwagę ostatnie 12 miesięcy okazuje się, że w Polsce łącznie odnotowano rekordowe 3249 przypadki niewypłacalności, czyli o 54 proc. więcej niż w ciągu poprzednich 12 miesięcy.

Jest źle, ale to nie koniec upadłości

Upadłości w ciągu ostatniego roku w Polsce było rekordowo dużo, a według prognoz w 2023 r. liczba bankructw wzrośnie o 30 proc. To jeszcze więcej niż prognozowano poprzednim razem, kiedy mowa była o wzrośnie wynoszącym 18 proc.

W Polsce gwałtownie wzrasta liczba upadłości przedsiębiorstw i utraty należności, ponieważ osłabienie gospodarki zbiera swoje żniwo

– napisano w raporcie „Polska – niski wzrost i gwałtowne zwiększenie liczby upadłości w 2023”.

W analizie wyjaśniono, że warunki biznesowe w Polsce uległy pogorszeniu, bo spadła produkcja komponentów, zmniejszyła się liczba nowych zamówień krajowych oraz eksportowych. Analitycy Allianz Trade przewidują jednak, że w najbliższych miesiącach w Polsce zmniejszy się spadek płac realnych, a to dzięki malejącej inflacji. Słabość gospodarcza w strefie euro odbije się natomiast na polskim eksporcie. Ogólna prognoza Allianz Trade zakłada, że w drugim kwartale 2023 r. polska gospodarka się ustabilizuje, ale nie nastąpi silne odbicie.

Upadłości dotyczą głównie MŚP

Tym, co odróżnia polską falę niewypłacalności od trendów światowych jest rozmiar upadających przedsiębiorstw. Eksperci Allianz Trade zauważyli, że globalnie wzrost liczby upadłości dotyczy przede wszystkim dużych firm, których obroty wynoszą co najmniej 50 mln euro. W naszym kraju natomiast upadłości przybywa wśród małych i średnich firm (MŚP). Wśród 421 niewypłacalnych firm z marca 2023 r. tylko dwie miały obroty przekraczające 20 mln euro.

Allianz Trade wyjaśnia, że małe i średnie przedsiębiorstwa są bardziej od dużych narażone na zaostrzenie warunków finansowania, wzrost kosztów prowadzenia biznesu i utratę rynków zbytu na Wschodzie. Co więcej, wiele dużych firm w Polsce w ostatnich miesiącach zdołało nawet umocnić i skonsolidować swoją pozycję na rynku, a niektóre z nich zwiększyły rentowność i dokonały przejęć.

Źródło: Allianz Trade
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA