fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatRekordowe zadłużenie USA

Rekordowe zadłużenie USA

Zadłużenie rządu federalnego Stanów Zjednoczonych jest bardzo wysokie i szybko rośnie. Znacznie lepiej sytuacja wygląda na poziomie stanowym i lokalnym – informuje Cato Institute.

Z ustaleń waszyngtońskiego Cato Institute wynika, że federalny dług publiczny wynoszący 28,5 biliona dolarów jest ośmiokrotnie wyższy niż łączny dług wszystkich władz stanowych i lokalnych wynoszący 3,3 biliona dolarów. Dług federalny jest na poziomie 98 proc. PKB, podczas gdy średnia zadłużenia stanowego i lokalnego wynosi tylko 13 proc. Zadłużenie stanowe wynosi konkretnie od 4,8 proc. w stanie Wyoming do 22,8 proc. w stanie Kentucky.

Inwestycje kontra konsumpcjonizm

W artykule Chrisa Edwardsa czytamy, że długi stanowe i lokalne są nie tylko znacznie mniejsze, ale też – w przeciwieństwie do rządu federalnego – stany mają czym je uzasadnić. Otóż większa część wydatków stanowych i lokalnych przeznaczona jest na inwestycje kapitałowe, które są częściowo finansowane długiem. Długowi stanowo-lokalnemu towarzyszą duże zasoby aktywów przynoszących zwrot, takich jak autostrady. Z kolei dług federalny generalnie finansuje konsumpcję. 

Co więcej, większość długów stanowych i lokalnych zostanie spłacona z przychodów takich obiektów, jak przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, uczelnie i szpitale. Z kolei zadłużenie publiczne będzie musiało zostać spłacone z podatków.

Zagrożenia długu federalnego

Z tych powodów dług federalny stanowi znacznie większe zagrożenie dla podatników, młodych ludzi i gospodarki niż dług stanowy i lokalny. Czy to ze względu na kulturę polityczną, czy też z powodu braku zasad konstytucyjnych lub ustawowych, federalni decydenci wykazali się znacznie większą nieodpowiedzialnością fiskalną niż ich odpowiednicy na szczeblu stanowym

– komentuje Edwards.

Źródło: cato.org

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Konfederacja przeciwko strefie zakazu samochodów w Warszawie

Przed sesją Rady Warszawy, która rozpatrywała wprowadzenie strefy czystego transportu w mieście, politycy Konfederacji zdecydowanie wyrazili swoje stanowisko przeciwko temu kontrowersyjnemu pomysłowi.
2 MIN CZYTANIA

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA