fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatRekordowe zadłużenie USA

Rekordowe zadłużenie USA

Zadłużenie rządu federalnego Stanów Zjednoczonych jest bardzo wysokie i szybko rośnie. Znacznie lepiej sytuacja wygląda na poziomie stanowym i lokalnym – informuje Cato Institute.

Z ustaleń waszyngtońskiego Cato Institute wynika, że federalny dług publiczny wynoszący 28,5 biliona dolarów jest ośmiokrotnie wyższy niż łączny dług wszystkich władz stanowych i lokalnych wynoszący 3,3 biliona dolarów. Dług federalny jest na poziomie 98 proc. PKB, podczas gdy średnia zadłużenia stanowego i lokalnego wynosi tylko 13 proc. Zadłużenie stanowe wynosi konkretnie od 4,8 proc. w stanie Wyoming do 22,8 proc. w stanie Kentucky.

Inwestycje kontra konsumpcjonizm

W artykule Chrisa Edwardsa czytamy, że długi stanowe i lokalne są nie tylko znacznie mniejsze, ale też – w przeciwieństwie do rządu federalnego – stany mają czym je uzasadnić. Otóż większa część wydatków stanowych i lokalnych przeznaczona jest na inwestycje kapitałowe, które są częściowo finansowane długiem. Długowi stanowo-lokalnemu towarzyszą duże zasoby aktywów przynoszących zwrot, takich jak autostrady. Z kolei dług federalny generalnie finansuje konsumpcję. 

Co więcej, większość długów stanowych i lokalnych zostanie spłacona z przychodów takich obiektów, jak przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, uczelnie i szpitale. Z kolei zadłużenie publiczne będzie musiało zostać spłacone z podatków.

Zagrożenia długu federalnego

Z tych powodów dług federalny stanowi znacznie większe zagrożenie dla podatników, młodych ludzi i gospodarki niż dług stanowy i lokalny. Czy to ze względu na kulturę polityczną, czy też z powodu braku zasad konstytucyjnych lub ustawowych, federalni decydenci wykazali się znacznie większą nieodpowiedzialnością fiskalną niż ich odpowiednicy na szczeblu stanowym

– komentuje Edwards.

Źródło: cato.org

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA