fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesRenex – lider na rynku nowoczesnej elektroniki

Renex – lider na rynku nowoczesnej elektroniki [POLSKIE FIRMY RODZINNE]

Rozpoczynamy nowy cykl ukazujący sylwetki polskich firm rodzinnych działających w różnych branżach i sektorach. Będziemy opisywać pierwsze kroki rodzimych przedsiębiorców. Pokazywać, jak rozwijali swoje firmy i jak sobie radzili i radzą na rynku. Może stanie się to inspiracją dla innych?

Renex jest jedną z największych i najdłużej działających polskich firm rodzinnych dostarczających technologie produkcji i serwisu urządzeń elektronicznych. Przez trzydzieści lat firma ewoluowała z pozycji prostego dostawcy w grupę kapitałową o szerokim spektrum działalności. Właściciele od samego początku przejawiali dużą pomysłowość.

Jak to się wszystko zaczęło? Były to „dzikie” lata 90. XX wieku, kiedy to w ludziach aż kipiał zapał do wymyślania czegoś nowego. Jedni wchodzili na nowo kształtujący się rynek już z jakimś dorobkiem. Inni – tacy jak Marzena Szczotkowska-Topić i jej mąż Predrag Topić – zaczynali praktycznie od zera.

– Z mężem połączyła nas najpierw miłość – byliśmy jeszcze na studiach. Potem dopiero przyszedł biznes – opowiada Marzena Szczotkowska-Topić. – Wspólnie uznaliśmy, że gdy (po 1989 roku) zaczęły się zmiany w Polsce, warto to wykorzystać. Mąż jest z terenów byłej Jugosławii. Nic więc dziwnego, że w naturalny sposób postawiliśmy na handel pomiędzy Polską a krajami byłej Jugosławii. Ja znałam język, przepisy i tzw. polskie realia. Mąż – tamtejsze uwarunkowania. Z dzisiejszej perspektywy może wydać się to nawet w pewien sposób zabawne. W Polsce w tamtym okresie był bardzo popularny Fiat 126 p., a w Jugosławii – Zastava. Zorientowaliśmy się, że te dwa auta mają takie same lampy, które pasują do obu modeli. Postanowiliśmy więc ten fakt wykorzystać. Z czasem uzupełniliśmy naszą ofertę o kolejne towary, na przykład części do maszyn rolniczych – opowiada pani Marzena.
– W tamtym czasie przeżyliśmy też taką przygodę biznesową – staliśmy się pierwszym prywatnym eksporterem leków z krajów byłej Jugosławii. Niestety wojna na tych terenach nam to zablokowała – wspomina Marzena Szczotkowska-Topić.

Potem zainteresowali się handlem elektroniką. Byli bardzo młodymi ludźmi i robili to, co wydawało im się opłacalne. Trzeba było jednak mieć odwagę, by wówczas – będąc młodą i mało znaną firmą – podjąć współpracę z japońską firmą produkującą rodzaj uniwersalnych urządzeń do demontażu układów elektronicznych. Bardzo potrzebnych. Były to kompaktowej wielkości, elektryczne odsysacze cyny. Ochrzcili je bardziej adekwatną nazwą „rozlutownicy”. Podobne urządzenia z czasem mieli i inni. Ich wyróżniało to, że jeździli z nimi bezpośrednio do klientów i przeprowadzali prezentację, jak to działa. To była wówczas nowość. Prezentowali je też na branżowych targach.

Stawiając na szkolenia

Z czasem poszerzyli jeszcze ofertę i skierowali ją do serwisów branży elektronicznej. Szesnaście lat temu doszli do wniosku, że skoro już jeżdżą i szkolą klientów, to warto podnieść na wyższy poziom świadczone serwisantom usługi szkoleniowe. Nawiązali więc kontakt z amerykańskim stowarzyszeniem IPC, wyznaczającym standardy pracy w przemyśle elektronicznym. Wkrótce zostali autoryzowanym centrum szkoleniowym IPC na Polskę i Europę Centralną oraz Wschodnią. Był to kolejny krok milowy w działalności firmy – zaczątek Renex Electronics Education Center.

Dziś jest to największe i najdłużej działające Autoryzowane Centrum Szkoleniowe IPC w Europie Centralno-Wschodniej. Przeszkoliło już ponad 30 tysięcy specjalistów w Polsce i za granicą. Centrum oferuje szkolenia ze standardów IPC – czyli międzynarodowych norm IPC stosowanych w przemyśle elektronicznym. Są to szkolenia znane w branży – ESA, PACE oraz szkolenia z zakresu zabezpieczeń antystatycznych, a także z szerokiego zakresu robotyki. Te ostatnie są możliwe dlatego, że Renex jest też Autoryzowanym Centrum Szkoleniowym firmy Yamaha. W drugim, nowszym Centrum Technologiczno-Szkoleniowym Renex dostępne są na miejscu kompletne linie produkcji pakietów elektronicznych, obejmujące m.in. drukarki pasty lutowniczej, automaty Pick&Place, systemy AOI firmy Yamaha, roboty przemysłowe własnej marki Reeco, fale lutownicze, urządzenia inspekcji rentgenowskiej firmy SEC oraz urządzenia do reworkingu, a także uniwersalne roboty przemysłowe firmy Yamaha. W obrębie Centrum zlokalizowany jest park precyzyjnej obróbki metalowej. Znajduje się tam też nowoczesna malarnia proszkowa. Szkoleni są tam specjaliści z całego świata – w tym z największych światowych firm technologicznych. Przejście od pomysłu do produkcji jest bowiem procesem bardzo trudnym, szczególnie dla młodych przedsiębiorców, którzy muszą podnosić swoje kompetencje.

Nie tylko roboty

Oprócz serii robotów (urządzeń pozwalających na automatyzację lutowania, skręcania, dozowania i innych procesów – zależnie od potrzeb klienta) firmy pod marką Reeco produkują też antystatyczne meble przemysłowe, odzież specjalistyczną itd. Dziś Renex jest partnerem nie tylko Yamahy, ale także takich znanych marek jak Heller, JBC i Indium.

Obecnie firma ma już 12 tysięcy klientów, zatrudnia 150 stałych, wyspecjalizowanych pracowników oraz współpracuje z 30 tysiącami przeszkolonych specjalistów w Polsce i w Europie. Swoje przedstawicielstwa ma w Serbii, Niemczech, Rumunii i Chorwacji.

Firma organizuje też interesujące wydarzenie – Mistrzostwa Polski w Lutowaniu „Renex Soldering Championship”. Nagrody przyznawane są wyłącznie na podstawie ocen wystawianych przez uczestników kursów, co sprawia, że de facto stają się oni kapitułą konkursu, a program cechuje się wysoką obiektywnością.

Co wartościowe – Renex pozostaje firmą rodzinną, dla której największym zasobem jest jej zgrany, profesjonalny, budowany przez lata zespół pracowników.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA