fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaKrajReskilling u Polaków. Czy jesteśmy na to gotowi?

Reskilling u Polaków. Czy jesteśmy na to gotowi?

Większość Polaków w wieku od 30 do 59 lat jest gotowych zmienić branżę, w której pracują, a wśród głównych tego powodów są wyższe zarobki.

Aż 59 proc. pracujących Polaków w wieku od 30 do 59 lat jest gotowych się przebranżowić – wynika z badania „Reskilling oczami Polaków”. Ankietowani najczęściej są zainteresowani rozpoczęciem kariery w branży IT.

Autorem badania jest dr hab. Katarzyna Sekścińska z Uniwersytetu Warszawskiego, która w komentarzu do opracowania zauważyła, że wielu ludzi pozostaje w branży, jeśli ma poczucie, że do niej pasuje i się w niej realizuje. Istotna jest też stabilność. Mimo to ponad połowa ankietowanych Polaków jest gotowych zmienić zawód, a większość najchętniej rozpoczęłaby nową karierę w branży IT. Głównymi powodami zainteresowania sektorem IT są wysokie zarobki (72 proc.), a kolejne to możliwość rozwoju osobistego (36 proc.) oraz potencjał rozwojowy samej branży (35 proc.).

Fakt, że połowa badanych Polaków rozważa zmianę branży na IT pokazuje, jak dynamicznie rozwija się zainteresowanie tym sektorem w Polsce. Jednak aby naprawdę wykorzystać ten potencjał, należy aktywnie przeciwdziałać mitom i stereotypom związanym z branżą. Kluczowe jest wspieranie edukacji i dostarczanie odpowiednich narzędzi, aby pomóc Polakom osiągnąć sukces w świecie technologii. W tym zakresie ogromnie ważne jest aktywne zaangażowanie się w tę zmianę ze strony pracodawców

– powiedziała Marta Dworowska, dyrektorka ds. zasobów ludzkich w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w firmie Amazon.

Co ciekawe, częściej zmianę branży rozważają kobiety, zaś 35 proc. ankietowanych podjęło już kroki w kierunku jej zmiany na technologiczną. Osoby chcące rozpocząć karierę w IT najczęściej podejmują próby zrozumienia specyfiki branży i rynku pracy (70 proc.), ale też zdobywają wiedzę i rozwijają umiejętności przez różne formy edukacji (66 proc.). Aż 86 proc. osób chcących zmienić branżę na IT korzysta w nauce z zasobów online.

Źródło: reskilling.pl
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA