Ministerstwo Finansów wprowadzi zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur.

Konfederacja Lewiatan poinformowała, że resort finansów zgodził się zmodyfikować Krajowy System e-Faktur. Jest to efekt rozmów z przedsiębiorcami.

„Zawsze podkreślamy, że dialog jest ważny, bo prowadzi do dobrych rozwiązań. Dzięki staraniom Lewiatana Ministerstwo Finansów uwzględniło postulaty firm i wprowadzi zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. System budzi wiele wątpliwości, dlatego Lewiatan odbył wiele spotkań z przedstawicielami resortu, i jak widać – ministerstwo rozumie punkt widzenia biznesu” – poinformowali przedstawiciele pracodawców.

Podstawowe zmiany dotyczą przesunięcia terminu wejścia w życie ustawy z 1 stycznia 2023 r. na 1 lipca 2024 r. oraz wydłużenie o dodatkowe pół roku – do 1 stycznia 2025 r. – terminu wdrożenia KSeF przez podatników zwolnionych podmiotowo z VAT. Poza tym resort finansów zgodził się nie obejmować KSeF faktur konsumenckich (B2C) oraz biletów spełniających funkcję faktury (np. paragonów z płatnych autostrad). Faktury z kas fiskalnych i faktury uproszczone będą mogły być wystawiane w dotychczasowej formie do 31 grudnia 2024 r.

Konfederacja Lewiatan poinformowała też, że w razie awarii po stronie podatnika będzie możliwość wystawiania faktur offline poza KSeF, z obowiązkiem dostarczenia ich do systemu następnego dnia po wystawieniu offline. Złagodzone zostaną też sankcje, które będą stosowane dopiero od 1 stycznia 2025 r.

Lewiatan podkreśla, że dzięki decyzji resortu finansów przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu na wdrożenie skomplikowanego KSeF, co jest dobrą wiadomością, bo prawidłowe działanie systemu będzie miało duże znaczenie dla funkcjonowania firm w Polsce.

Poprzedni artykułMałe firmy budowlane i deweloperzy w zastoju
Następny artykułIndonezja potentatem w produkcji samochodów elektrycznych? Ma ogromne złoża niklu