fbpx
czwartek, 23 stycznia, 2025
Strona głównaKrajRolniczy protest zasługuje na naszą solidarność

Rolniczy protest zasługuje na naszą solidarność

Po Europie rozlewają się strajki i protesty rolników, którzy demonstrują przeciwko planom dewastacji rolnictwa przez unijną, zieloną politykę i przeciw nieuczciwej konkurencji ze strony ukraińskich koncernów żywnościowych. Do protestów przyłączyli się także polscy rolnicy.

„Solidarność” Rolników Indywidualnych ogłosiła, że wobec dotychczasowej bierności polskiego rządu zamierza przeprowadzić 30-dniowy strajk generalny, który będzie polegał przede wszystkim na blokadzie przejść granicznych między Polską a Ukrainą. Rolnicy apelują do polskiego społeczeństwa o zrozumienie dla tej sytuacji, z którą mogą się wiązać nie tylko utrudnienia dla kierowców, ale być może nawet przejściowe braki zaopatrzenia w sklepach.

Blokada dróg i autostrad

Jak wynika z oświadczenia związku zawodowego blokady mają objąć nie tylko niektóre przejścia graniczne, ale także drogi i autostrady w całym kraju w okresie od 9 lutego do 10 marca tego roku.

„Nasza cierpliwość się skończyła. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest nie do przyjęcia dla całej naszej społeczności rolniczej” – napisano w oświadczeniu związku zawodowego. „Dodatkowo bierność polskich władz (…) w sprawie importu produktów rolnych i spożywczych z Ukrainy nie pozostawia nam innego wyjścia, jak tylko ogłosić strajk generalny” – oświadczyli rolnicy.

Niszczycielski Zielony Ład

„Solidarność” oczekuje od nowego polskiego rządu stworzenia warunków sprzyjających osiąganiu rentowności polskiego rolnictwa oraz odbudowie i wzmocnieniu polskiego sektora rolno-przetwórczego. Wymaga on szczególnej troski i ochrony – szczególnie w perspektywie wdrożenia Europejskiego Zielonego Ładu (którego ważnym elementem jest program redukcji złych emisji FitFor55). Zakładana przez Komisję Europejską redukcja CO2 do 2040 r. (aż o 90 proc.) i osiągnięcie do połowy stulecia całkowitej neutralności klimatycznej oznaczają gargantuiczne koszty dla rolników oraz dla pozostałych obywateli krajów unijnych.

Oznacza to – powiedzmy to sobie otwarcie – zainicjowanie ekoideologicznej samozagłady. Według „Financial Times” sama KE szacuje koszty przemian na 1,5 bln euro rocznie dla całej Unii. Z kolei według wyliczeń francuskiego Instytutu Rousseau, który zaprezentował koszty dla każdego państwa z osobna, Polska w ciągu najbliższych 25 lat będzie musiała wyłożyć na „walkę o klimat” ponad 400 mld zł rocznie. Czyli niemal 2/3 naszego budżetu rokrocznie, co już w samej istocie takiego założenia stanowi totalny absurd.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo żywnościowe

Polskie gospodarstwa rodzinne są podstawą bezpieczeństwa żywnościowego kraju, a rolnicy walczą o nasze wspólne dobro, którym jest uchronienie polskich gospodarstw rodzinnych, często wielopokoleniowych, przed upadkiem i bankructwem. Również rolnicy we Francji, Belgii, Portugalii, Grecji i w Niemczech protestują przeciwko ograniczeniom nakładanym na nich przez Brukselę, mającym na celu jakoby walkę ze zmianami klimatycznymi.
Polscy rolnicy sprzeciwiają się dodatkowo importowi taniej żywności z Ukrainy. Rząd polski wydaje się rozumieć problem rolników, co wyartykułował w wywiadzie dla radia RMF FM Czesław Siewierski, nowy minister rolnictwa. Stwierdził w nim m.in., że „rolnicy protestują w słusznej sprawie”, bo polskie zboże eksportowe jest wypierane z rynków przez tańsze zboże z Ukrainy. Z drugiej strony rząd podejmuje oczywiste ze swojego punktu widzenia działania w kierunku wygaszenia rolniczego protestu.

Chcąc mieć jednak pełniejszy obraz sytuacji warto wziąć pod uwagę słowa Artura Balazsa, prezesa Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. W rozmowie z Polskim Radiem 24 powiedział on, że produkcja rolna na Ukrainie nie spełnia unijnych przepisów fitosanitarnych i dobrostanu zwierząt.

Jak donosi serwis Wiadomości Handlowe, duże sieci handlowe już obecnie odczuły protesty rolników przetaczające się przez kraje Europy Zachodniej. Plantatorzy i hodowcy blokują pracę centrów dystrybucyjnych zaopatrujących m.in. takie sieci jak Lidl, Aldi czy Colruyt. Czy powinno mieć to wpływ na postrzeganie wartości rolniczych protestów? Ocenę pozostawiamy naszym Czytelnikom.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA