Wśród Polaków przeważają zwolennicy wolności – wynika z raportu „Państwo w świadomości społecznej: postawy, oceny preferencje” autorstwa badaczy z Centrum Studiów nad Demokracją Uniwersytetu SWPS.

Polska
Pexels

Twórcy raportu napisali, że Polacy preferują „tę ogólną demokratyczną wartość znacznie częściej niż inną – tak samo istotną – równość; a co ważniejsze, nie tylko częściej, ale też intensywniej. Podobny stosunek mają do innych przejawów wolności – rynku, postępu, przedsiębiorczości. Widoczny jest też wysoki poziom odrzucania różnych form inwigilacji obywateli przez państwo”. Aż 63 proc. Polaków uważa, że spośród demokratycznych wartości to wolność jest dla nich zdecydowanie (lub raczej zdecydowanie) ważniejszą wartością niż równość.

„Badani w swej masie nie akceptują zagrożenia wolności osobistych, gdy analizujemy ich stosunek do możliwości inwigilacji przez państwo. Warto podkreślić, iż owo odrzucenie inwigilacji nie jest „ślepe”, gdy zmieniamy kontekst i pytamy o inwigilacyjne działania państwa ograniczające swobody obywatelskie w sytuacji domniemanego ataku terrorystycznego, przyzwolenie na takie działania jest nieco większe. W końcu, Polacy opowiadają się za dwoma funkcjami państwa — logicznie współgrającymi z wolnością — a mianowicie z częstszym wsparciem postępu społecznego i nowoczesności niż tradycyjnych wartości oraz popieraniem przedsiębiorczości kosztem solidarności społecznej” — napisali badacze.

Autorami omawianego raportu są prof. dr hab. Radosław Markowski i Piotr Zagórski z Centrum Studiów nad Demokracją Uniwersytetu SWPS.

Poprzedni artykułNie zaszczepiłeś się na COVID? Sam zapłacisz za swoje leczenie!
Następny artykułWiedza o inflacji kuleje