fbpx
środa, 1 maja, 2024
Strona głównaKrajRówność czy wolność – co jest dla nas ważniejsze?

Równość czy wolność – co jest dla nas ważniejsze?

Wśród Polaków przeważają zwolennicy wolności – wynika z raportu „Państwo w świadomości społecznej: postawy, oceny preferencje" autorstwa badaczy z Centrum Studiów nad Demokracją Uniwersytetu SWPS.

Twórcy raportu napisali, że Polacy preferują „tę ogólną demokratyczną wartość znacznie częściej niż inną – tak samo istotną – równość; a co ważniejsze, nie tylko częściej, ale też intensywniej. Podobny stosunek mają do innych przejawów wolności – rynku, postępu, przedsiębiorczości. Widoczny jest też wysoki poziom odrzucania różnych form inwigilacji obywateli przez państwo”. Aż 63 proc. Polaków uważa, że spośród demokratycznych wartości to wolność jest dla nich zdecydowanie (lub raczej zdecydowanie) ważniejszą wartością niż równość.

„Badani w swej masie nie akceptują zagrożenia wolności osobistych, gdy analizujemy ich stosunek do możliwości inwigilacji przez państwo. Warto podkreślić, iż owo odrzucenie inwigilacji nie jest „ślepe”, gdy zmieniamy kontekst i pytamy o inwigilacyjne działania państwa ograniczające swobody obywatelskie w sytuacji domniemanego ataku terrorystycznego, przyzwolenie na takie działania jest nieco większe. W końcu, Polacy opowiadają się za dwoma funkcjami państwa — logicznie współgrającymi z wolnością — a mianowicie z częstszym wsparciem postępu społecznego i nowoczesności niż tradycyjnych wartości oraz popieraniem przedsiębiorczości kosztem solidarności społecznej” — napisali badacze.

Autorami omawianego raportu są prof. dr hab. Radosław Markowski i Piotr Zagórski z Centrum Studiów nad Demokracją Uniwersytetu SWPS.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA