fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaKrajRówność czy wolność – co jest dla nas ważniejsze?

Równość czy wolność – co jest dla nas ważniejsze?

Wśród Polaków przeważają zwolennicy wolności – wynika z raportu „Państwo w świadomości społecznej: postawy, oceny preferencje" autorstwa badaczy z Centrum Studiów nad Demokracją Uniwersytetu SWPS.

Twórcy raportu napisali, że Polacy preferują „tę ogólną demokratyczną wartość znacznie częściej niż inną – tak samo istotną – równość; a co ważniejsze, nie tylko częściej, ale też intensywniej. Podobny stosunek mają do innych przejawów wolności – rynku, postępu, przedsiębiorczości. Widoczny jest też wysoki poziom odrzucania różnych form inwigilacji obywateli przez państwo”. Aż 63 proc. Polaków uważa, że spośród demokratycznych wartości to wolność jest dla nich zdecydowanie (lub raczej zdecydowanie) ważniejszą wartością niż równość.

„Badani w swej masie nie akceptują zagrożenia wolności osobistych, gdy analizujemy ich stosunek do możliwości inwigilacji przez państwo. Warto podkreślić, iż owo odrzucenie inwigilacji nie jest „ślepe”, gdy zmieniamy kontekst i pytamy o inwigilacyjne działania państwa ograniczające swobody obywatelskie w sytuacji domniemanego ataku terrorystycznego, przyzwolenie na takie działania jest nieco większe. W końcu, Polacy opowiadają się za dwoma funkcjami państwa — logicznie współgrającymi z wolnością — a mianowicie z częstszym wsparciem postępu społecznego i nowoczesności niż tradycyjnych wartości oraz popieraniem przedsiębiorczości kosztem solidarności społecznej” — napisali badacze.

Autorami omawianego raportu są prof. dr hab. Radosław Markowski i Piotr Zagórski z Centrum Studiów nad Demokracją Uniwersytetu SWPS.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA