fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaKrajRozwody nie dla ubogich

Rozwody nie dla ubogich

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zmian w kodeksie rodzinnym, które mają dotyczyć przede wszystkim rozwodów – podało Radio ZET.

Resort sprawiedliwości chce, aby rozwody stały się dłuższe, ale też droższe, żeby w ten sposób chronić instytucję małżeństwa. Po ewentualnym wdrożeniu zmian, gdy o rozstanie wystąpią rodzice z małymi dziećmi, wymagane będzie przeprowadzenie tzw. postępowania informacyjnego, a w jego ramach sędzia lub referendarz sądowy będzie informował o „indywidualnych i społecznych skutkach rozpadu małżeństwa”. Taki proces będzie obowiązkowy, ma trwać minimum miesiąc, a jego celem będzie pojednanie stron wnioskujących o rozstanie i wycofanie się przez nich z takiego zamiaru.

Poza tym rząd chce zmienić rozliczanie opłat związanych z rozwodami. Radio ZET przypomina, że dzisiaj wynoszą one 600 zł, a jeśli dojdzie do rozwodu bez orzekania o winie, to połowa tej kwoty jest zwracana. Po zmianach zwrot będzie możliwy tylko w przypadku separacji. Ministerstwo szacuje, że zmiany przyniosą dodatkowe wpływy do budżetu w wysokości nawet 9,5 mln zł miesięcznie.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA