fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaFinanseRynek fintechów. Jak wygląda w Polsce?

Rynek fintechów. Jak wygląda w Polsce?

W ciągu ostatnich lat sektor fintechów w Polsce notował dynamiczny wzrost.

Przez ostatnie dwa lata liczba fintechów w Polsce wzrosła o 32 proc. Do sektora tego zaliczają się niektóre banki, firmy ubezpieczeniowe, instytucje płatnicze i pożyczkowe, a także firmy wykorzystujące technologię blockchain.

Według autorów raportu „How to do FinTech in Poland?” w ostatnich latach Polska stała się jednym z bardziej liczących się na świecie centrum rozwoju produktów i usług finansowych dostępnych online.

– W sektorze tym pracuje już 400 tys. osób, z czego 40 tys. to specjaliści z branży bankowo-finansowej – powiedział prezes Fintech Poland Paweł Widawski. – To duża część polskiej gospodarki – dodał.

Widawski zaznaczył, że wojna i wywołane nią zawirowania w globalnej gospodarce nie zaszkodziły rozwojowi sektora fintech, w którym ciągle widoczne są duże inwestycje. Jeśli jednak branża ta ma się dalej rozwijać, to niezbędna jest „większa otwartość organów regulacyjnych i nadzorczych” oraz podjęcie działań wspierających nowe inwestycje zagraniczne w tym sektorze gospodarki, a także budowanie marki polskiego centrum finansowego.

– Niezbędne jest jednak wypracowanie rynkowych i publicznych mechanizmów wspierania polskich firm z tego obszaru we wchodzeniu na rynki w innych krajach – wyjaśnił prezes Widawski.

Z powyższymi słowami zgodził się prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Paweł Kurtasz, który zaznaczył, że rozwój branży fintech można przyspieszyć przez poprawienie dotyczącego go otoczenia prawnego.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.
2 MIN CZYTANIA