fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesRynek pracownika to fakt

Rynek pracownika to fakt

Dane z rozwiniętych krajów Europy wskazują, że na Starym Kontynencie coraz częściej mamy do czynienia z rynkiem pracownika – dowiadujemy się z publikacji „Business Insider Polska”.

Szacunki Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) mówią, że Wskaźnik Rynku Pracy informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, w grudniu zmalał w Polsce (w porównaniu do listopada) o 1,5 punktu, czyli zszedł do poziomu ze stycznia 2020 r. Oznacza to, że wrócił rynek pracownika obserwowany tuż przed pandemią. Dzisiaj problemy ze znalezieniem pracy mają również przedsiębiorcy z Holandii, Niemiec, Norwegii oraz Wielkiej Brytanii. Sporo wolnych etatów jest też w Czechach.

Taka sytuacja sprawia, że pracownicy – szczególnie ci wykwalifikowani – mogą oczekiwać lepszych warunków zatrudnienia, a pracodawcy muszą liczyć się z większą niepewnością, wyższymi kosztami działalności gospodarczej i koniecznością inwestowania w nowoczesne technologie zastępujące ludzi.

Analitycy BIEC cytowani przez „Business Insider Polska” ostrzegają jednak, że dobry trend dla pracowników wygasa. Już teraz spadek zatrudnienia prognozują małe firmy, szczególnie w przemyśle skórzanym i odzieżowym. Wzrostów spodziewają się przedsiębiorstwa związane z przemysłem energetycznym, meblarskim oraz transportowym.

Źródło: Business Insider Polska

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA