fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaEkologiaRynek pracy ucierpi na zakazie aut spalinowych

Rynek pracy ucierpi na zakazie aut spalinowych

Rezygnacja z aut spalinowych na rzecz pojazdów elektrycznych będzie kosztowała Unię Europejską nawet pół miliona miejsc pracy - wynika z najnowszego badania Europejskiego Stowarzyszenia Dostawców Branży Motoryzacyjnej (CLEPA).

Według analizy PwC ponad dwie trzecie z tych etatów zostanie zlikwidowanych już w latach 2030-35, co znacznie pogłębi „społeczne i ekonomiczne skutki” wywołane przez masowe bezrobocie. Jednocześnie w tym samym opracowaniu przewiduje się, że w ciągu kilkunastu kolejnych lat, w związku z produkcją części elektronicznych, w Europie powstanie ok. 226 tys. nowych miejsc pracy.

Dane CLEPA mówią, że dzisiaj w sektorze produkcyjnym branży motoryzacyjnej jest zatrudnionych ponad 5 proc. wszystkich pracowników produkcyjnych w aż 13 krajach Unii.

– Wymagania społeczne są znacznie bardziej zróżnicowane i jednym podejściem nie da się wszystkich zadowolić – powiedział sekretarz generalny CLEPA Sigrid de Vries.

Najnowsze plany Komisji Europejskiej mówią, aby do 2035 r. wszystkie nowe samochody były bezemisyjne. W rzeczywistości oznacza to zakaz sprzedaży aut spalinowych po tej dacie.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA