fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaPodatkiRząd obniża VAT dla branży beauty

Rząd obniża VAT dla branży beauty

Rząd Koalicji Obywatelskiej zdecydował o obniżeniu stawki podatku VAT na usługi z branży kosmetycznej, ale na razie nie wiadomo do jakiego poziomu.

Premier Donald Tusk ogłosił obniżenie stawki podatku VAT dla branży beauty. Zgodnie z decyzją rządu sektor kosmetyczny będzie mógł korzystać z obniżonego podatku już od 1 kwietnia 2024 roku.

Szef rządu przypomniał, że obniżenie tego podatku było jedną ze stu obietnic Koalicji Obywatelskiej w trakcie kampanii wyborczej, a prace nad tą zmianą potwierdził w minionym tygodniu minister finansów Andrzej Domański. Donald Tusk dodał, że dzisiaj sektor beauty w Polsce liczy aż 30 tys. przedsiębiorstw, w większości bardzo małych. W firmach tych w całym kraju pracuje prawie 100 tys. osób. Polityk zaznaczył, że zdecydowana większość osób w tej branży to kobiety, które „uwrażliwiły” go na problem zbyt wysokiego VAT-u.

Jak wiadomo ta branża bardzo się rozwinęła w Polsce. Ludzie mieli poczucie nieuzasadnionej krzywdy, bo byli obarczeni podatkiem VAT wyższym niż dość podobna branża fryzjerska

– powiedział Donald Tusk.

Premier Donald Tusk nie zdradził, ile będzie wynosić nowa obniżona stawka VAT, ale sektor postulował o obniżenie jej z 23 do 8 proc., czyli do takiego samego poziomu, jak dla branży fryzjerskiej. Najprawdopodobniej zatem nowy VAT zostanie zrównany do tej wysokości.

Źródło: IAR
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rząd ulży małym przedsiębiorcom? Kasowy PIT

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała o pracach nad projektem dotyczącym wprowadzenia możliwości wyboru tzw. kasowego PIT przez najmniejszych przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Dwa pomysły na zmianę składki zdrowotnej

Rząd Koalicji Obywatelskiej pracuje nad zmianami w zakresie składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców. Na stole są dwa pomysły.
2 MIN CZYTANIA

Zwrot za dojazd i nocleg pracownika będzie kosztem

Pracodawca, który pracownikom zdalnym zwraca wydatki za dojazd do biura i nocleg może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. Ważne jest, aby były spełnione ustawowe warunki rozliczania ponoszonych kwot w kosztach.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA

Wysoki wzrost niewypłacalności firm w Polsce

W minionym roku aż o 70 proc. wzrosła niewypłacalność przedsiębiorstw w Polsce, ale w najbliższych miesiącach spodziewana jest normalizacja sytuacji.
2 MIN CZYTANIA