fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesRząd wesprze przedsiębiorców. Na razie tylko w listopadzie

Rząd wesprze przedsiębiorców. Na razie tylko w listopadzie

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił ogólny zarys nowych form pomocy dla firm, w związku z kolejną falą pandemii. Jest wsparcie dla poszczególnych, najbardziej poszkodowanych sektorów gospodarki, w postaci zwolnienia z ZUS i postojowego. Pomoc dotyczy na razie jednego miesiąca, ale rząd obiecuje jej ewentualne przedłużenie.

Wsparcie ma iść do sektorów najbardziej zagrożonych: gastronomii, rozrywkowej, fitness i handlu. Będzie więc kolejne zwolnienie ze składek ZUS za listopad. Przedsiębiorcy otrzymają również postojowe za ten miesiąc. Oprócz tego mikro i małe firmy będą mogły ubiegać się o bezzwrotną dotację w wysokości 5 tys. zł.
Kryterium głównym, pretendującym do otrzymania pomocy, ma być wykazanie przychodu niższego o 40 procent w stosunku do analogicznego okresu 2019 roku.

Pracodawcy w najbardziej zagrożonych branżach i sektorach będą mieli odroczoną płatność zaliczek na PIT pobieranych od wynagrodzeń ich pracowników. Wpłaty za październik, listopad i grudzień 2020 będą mogli przesunąć o pół roku.
Według rządowych symulacji, dzięki nowemu wparciu na kontach firmowych ma pozostać około 300 mln zł.

Ponadto organizatorzy targów zostają zwolnieni z opłaty targowej za cały 2021 rok. Rząd obiecuje w całości zrekompensować (z budżetu centralnego) straty samorządom lokalnym.

Według zapowiedzi rządowych program pomocy ma dotyczyć 170 tysięcy firm zatrudniających ponad 372 tysięcy ludzi. Jego wartość zamyka się w około 2 mld zł.
Program może zostać przedłużony, jak to zostało określone – w razie potrzeby.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Uwaga! Nadchodzi cyfrowa demencja

Rozdawanie szkołom laptopów to nie tylko marnotrawienie pieniędzy publicznych – to konkretna szkoda wyrządzana dzieciom. Neurobiolog Manfred Spitzer dowodzi, że cyfryzacja szkół do niczego dobrego nie prowadzi.
4 MIN CZYTANIA