Premier Mateusz Morawiecki przedstawił ogólny zarys nowych form pomocy dla firm, w związku z kolejną falą pandemii. Jest wsparcie dla poszczególnych, najbardziej poszkodowanych sektorów gospodarki, w postaci zwolnienia z ZUS i postojowego. Pomoc dotyczy na razie jednego miesiąca, ale rząd obiecuje jej ewentualne przedłużenie.

gwarancje bgk dotyczące leasingu - grafika wpisu

Wsparcie ma iść do sektorów najbardziej zagrożonych: gastronomii, rozrywkowej, fitness i handlu. Będzie więc kolejne zwolnienie ze składek ZUS za listopad. Przedsiębiorcy otrzymają również postojowe za ten miesiąc. Oprócz tego mikro i małe firmy będą mogły ubiegać się o bezzwrotną dotację w wysokości 5 tys. zł.
Kryterium głównym, pretendującym do otrzymania pomocy, ma być wykazanie przychodu niższego o 40 procent w stosunku do analogicznego okresu 2019 roku.

Pracodawcy w najbardziej zagrożonych branżach i sektorach będą mieli odroczoną płatność zaliczek na PIT pobieranych od wynagrodzeń ich pracowników. Wpłaty za październik, listopad i grudzień 2020 będą mogli przesunąć o pół roku.
Według rządowych symulacji, dzięki nowemu wparciu na kontach firmowych ma pozostać około 300 mln zł.

Ponadto organizatorzy targów zostają zwolnieni z opłaty targowej za cały 2021 rok. Rząd obiecuje w całości zrekompensować (z budżetu centralnego) straty samorządom lokalnym.

Według zapowiedzi rządowych program pomocy ma dotyczyć 170 tysięcy firm zatrudniających ponad 372 tysięcy ludzi. Jego wartość zamyka się w około 2 mld zł.
Program może zostać przedłużony, jak to zostało określone – w razie potrzeby.

Poprzedni artykułCoraz mniej czasu na informacje o cenach transferowych
Następny artykułPROF. RACZKOWSKI: Trzeba przestawić gospodarkę z fali strachu na falę normalnego funkcjonowania