fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesRząd wesprze przedsiębiorców. Na razie tylko w listopadzie

Rząd wesprze przedsiębiorców. Na razie tylko w listopadzie

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił ogólny zarys nowych form pomocy dla firm, w związku z kolejną falą pandemii. Jest wsparcie dla poszczególnych, najbardziej poszkodowanych sektorów gospodarki, w postaci zwolnienia z ZUS i postojowego. Pomoc dotyczy na razie jednego miesiąca, ale rząd obiecuje jej ewentualne przedłużenie.

Wsparcie ma iść do sektorów najbardziej zagrożonych: gastronomii, rozrywkowej, fitness i handlu. Będzie więc kolejne zwolnienie ze składek ZUS za listopad. Przedsiębiorcy otrzymają również postojowe za ten miesiąc. Oprócz tego mikro i małe firmy będą mogły ubiegać się o bezzwrotną dotację w wysokości 5 tys. zł.
Kryterium głównym, pretendującym do otrzymania pomocy, ma być wykazanie przychodu niższego o 40 procent w stosunku do analogicznego okresu 2019 roku.

Pracodawcy w najbardziej zagrożonych branżach i sektorach będą mieli odroczoną płatność zaliczek na PIT pobieranych od wynagrodzeń ich pracowników. Wpłaty za październik, listopad i grudzień 2020 będą mogli przesunąć o pół roku.
Według rządowych symulacji, dzięki nowemu wparciu na kontach firmowych ma pozostać około 300 mln zł.

Ponadto organizatorzy targów zostają zwolnieni z opłaty targowej za cały 2021 rok. Rząd obiecuje w całości zrekompensować (z budżetu centralnego) straty samorządom lokalnym.

Według zapowiedzi rządowych program pomocy ma dotyczyć 170 tysięcy firm zatrudniających ponad 372 tysięcy ludzi. Jego wartość zamyka się w około 2 mld zł.
Program może zostać przedłużony, jak to zostało określone – w razie potrzeby.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA