fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaPodatkiRząd wzywa do walki z oszustwami paragonowymi

Rząd wzywa do walki z oszustwami paragonowymi

Ministerstwo Finansów wzywa obywateli do upominania się o paragony za zakupione towary lub usługi.

Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej wezwało Polaków do brania paragonów za zakupione towary lub usługi i przypomniało, że jest to w interesie konsumentów. Resort podkreślił, że paragon to też dowód na uczciwość przedsiębiorcy.

Ministerstwo Finansów wskazało, że paragony pełnią istotną funkcję, bo są dowodem na to, że podatek trafił do budżetu państwa. Brak wystawienia paragonu to nie tylko straty dla państwa z tytułu podatku VAT, ale też z tytułu podatku dochodowego od przedsiębiorcy. Poza tym niewystawienie paragonu przez przedsiębiorcę jest niezgodne z zasadami konkurencji rynkowej i stawia nieuczciwe biznesy w lepszej pozycji od uczciwych, bo mogą one oferować niższe ceny za swoje towary lub usługi.

Nieuczciwi przedsiębiorcy, aby uniknąć zapłacenia podatków, nie wydają paragonów lub wydają nieprawidłowe (np. tzw. paragon kelnerski), a nawet zbierają paragony pozostawione przez klientów, by je anulować. Zdarza się, że porzucone paragony służą także jako „podkładki” do wystawiania tzw. pustych faktur i wyłudzania podatku VAT

– wskazano na stronie resortu.

W związku z powyższym Ministerstwo Finansów wezwało Polaków do aktywnej walki z niewystawianiem paragonów. W tym celu konsumenci mogą zgłaszać takie sytuacje w urzędzie skarbowym, ale też przez całodobowy i bezpłatny telefon interwencyjny 800 060 000. Poza tym incydent taki można zgłosić na e-mail powiadomKAS@mf.gov.pl oraz przez bezpłatną i anonimową aplikację e-Paragony.

Resort przypomniał również, że nie wszyscy muszą wystawiać paragony, a mowa tutaj np. o rolnikach ryczałtowych, którzy sprzedają produkty pochodzące z własnej działalności rolniczej lub o właścicielach sklepów internetowych, jeśli zapłatę otrzymują wyłącznie za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej i dostarczają zakupione u nich towary przez pocztę lub firmy kurierskie. Poza tym nie każdy paragon musi mieć postać wydruku z kasy fiskalnej, gdyż od 2020 r. sprzedawca posiadający kasę online może przesłać klientowi e-paragon mailem lub SMS-em.

Źródło: MF

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Zakup okularów nie jest związany z przychodem firmy

Przedsiębiorcy, którzy próbują zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych są na przegranej pozycji. Fiskus nie pozwala na ujęcie tego typu wydatków w kosztach twierdząc, że mają one charakter prywatny.
8 MIN CZYTANIA

Wzrośnie opłata mocowa

Jak poinformował Urząd Regulacji Energetyki, w przyszłym roku podwyższone zostaną stawki tzw. opłaty mocowej, która jest elementem rachunków za energię elektryczną.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA