fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiRząd wzywa do walki z oszustwami paragonowymi

Rząd wzywa do walki z oszustwami paragonowymi

Ministerstwo Finansów wzywa obywateli do upominania się o paragony za zakupione towary lub usługi.

Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej wezwało Polaków do brania paragonów za zakupione towary lub usługi i przypomniało, że jest to w interesie konsumentów. Resort podkreślił, że paragon to też dowód na uczciwość przedsiębiorcy.

Ministerstwo Finansów wskazało, że paragony pełnią istotną funkcję, bo są dowodem na to, że podatek trafił do budżetu państwa. Brak wystawienia paragonu to nie tylko straty dla państwa z tytułu podatku VAT, ale też z tytułu podatku dochodowego od przedsiębiorcy. Poza tym niewystawienie paragonu przez przedsiębiorcę jest niezgodne z zasadami konkurencji rynkowej i stawia nieuczciwe biznesy w lepszej pozycji od uczciwych, bo mogą one oferować niższe ceny za swoje towary lub usługi.

Nieuczciwi przedsiębiorcy, aby uniknąć zapłacenia podatków, nie wydają paragonów lub wydają nieprawidłowe (np. tzw. paragon kelnerski), a nawet zbierają paragony pozostawione przez klientów, by je anulować. Zdarza się, że porzucone paragony służą także jako „podkładki” do wystawiania tzw. pustych faktur i wyłudzania podatku VAT

– wskazano na stronie resortu.

W związku z powyższym Ministerstwo Finansów wezwało Polaków do aktywnej walki z niewystawianiem paragonów. W tym celu konsumenci mogą zgłaszać takie sytuacje w urzędzie skarbowym, ale też przez całodobowy i bezpłatny telefon interwencyjny 800 060 000. Poza tym incydent taki można zgłosić na e-mail powiadomKAS@mf.gov.pl oraz przez bezpłatną i anonimową aplikację e-Paragony.

Resort przypomniał również, że nie wszyscy muszą wystawiać paragony, a mowa tutaj np. o rolnikach ryczałtowych, którzy sprzedają produkty pochodzące z własnej działalności rolniczej lub o właścicielach sklepów internetowych, jeśli zapłatę otrzymują wyłącznie za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej i dostarczają zakupione u nich towary przez pocztę lub firmy kurierskie. Poza tym nie każdy paragon musi mieć postać wydruku z kasy fiskalnej, gdyż od 2020 r. sprzedawca posiadający kasę online może przesłać klientowi e-paragon mailem lub SMS-em.

Źródło: MF

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA