fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaFinanseRząd zmusi banki do wyższego oprocentowania lokat

Rząd zmusi banki do wyższego oprocentowania lokat

Rzecznik rządu Piotr Muller zapowiedział, że jeśli oprocentowanie lokat nie ulegnie znaczącemu podwyższeniu, to rząd opracuje mechanizmy, które „zachęcą” banki do takich zmian.

Aktualnie większość lokat bankowych w Polsce jest oprocentowana w okolicach 2 proc., czyli znacznie poniżej przekraczającej już 12 proc. inflacji. Rząd chce, aby taki stan rzeczy uległ zmianie i wspominał o tym już premier Mateusz Morawiecki.

– Dyskutowaliśmy na temat wysokości oprocentowania na lokatach – dla tych osób, które mają oszczędności i chciałyby oszczędzać; jednocześnie nie tracić na putininflacji oraz na tym, że są wysokie stopy procentowe. Tutaj też pewne mechanizmy przygotowujemy, jeśli banki nie zrobią tego samodzielnie, chcemy skutecznie zachęcać banki do tego, żeby te wysokości lokat były wyższe – powiedział Muller podczas konferencji prasowej. – Aczkolwiek dostajemy pierwsze sygnały z sektora bankowego, że taka refleksja przynajmniej w części sektora przyjdzie samodzielnie. Na to liczymy. Natomiast również mamy rozwiązania na poziomie krajowym w innych obszarach, które by stymulowały takie zachowania banków – dodał.

Premier Mateusz Morawiecki uważa, że oprocentowanie lokat bankowych dla osób prywatnych, ale też przedsiębiorstw, powinno rosnąć wraz z podwyższaniem stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski. Dlatego też, w mniemaniu władz, wkrótce lokaty powinny być oprocentowane na poziomie co najmniej 3 proc. Wiadomo, że na rynku pojawiły się już pierwsze tego typu oferty lokat bankowych.

ISBnews

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK przygląda się praktykom banków w sprawie oszustw

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował praktyki kolejnych kilku banków dotyczące postępowania w przypadku nieautoryzowanych transakcji.
2 MIN CZYTANIA

Dofinansowanie z ZUS dla przedsiębiorców. Tylko miesiąc na składanie wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs dla przedsiębiorców, który pozwoli na dofinansowanie m.in. zakupu różnych maszyn i urządzeń poprawiających warunki bezpieczeństwa i higieny pracy osób zatrudnionych w firmie.
3 MIN CZYTANIA

Urban Land Institute: inwestorzy rynku nieruchomości nie uciekną od ESG

Zaskakujący raport mówiący o potrzebie uwzględniania w działalności już w tym roku tzw. komponentu ESG przedstawiły Urban Land Institute i firma doradcza Ferguson Partners.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

E-papierosy znikną ze sklepów?

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które zakażą sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Celem jest troska o zdrowie, szczególnie młodych ludzi–.
2 MIN CZYTANIA

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.
2 MIN CZYTANIA