Nowe wsparcie finansowe dla małych i średnich firm ma za zadanie zwiększać poziom ich cyfryzacji oraz promować proekologiczne inwestycje. W ramach projektu Dig.IT przedsiębiorcy z sektora przemysłu, produkcji i usług na rzecz przemysłu mają zyskać nową szansę na podniesienie tzw. poziomu dojrzałości cyfrowej swoich firm.
Wspierane będą następujące obszary transformacji cyfrowej: automatyzacja procesów w firmie i analityka biznesowa, cyfrowa sprzedaż i kontakt z klientem, wykorzystanie rozwiązań chmurowych, wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI), uczenie maszynowe, cyberbezpieczeństwo oraz zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa z wykorzystaniem rozwiązań informatycznych.
Granty w ramach projektu Dig.IT
Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) służy przedsiębiorcom doradztwem profesjonalnym, a zarazem dopasowanym do potrzeb konkretnych branż, a nawet firm należących do konkretnego sektora produkcji czy usług.
Oprócz doradztwa przedsiębiorcy mogą liczyć na granty mające im pomóc w przeprowadzeniu tzw. transformacji cyfrowej ich firm. Pod tym pojęciem rozumiany jest zakup nowoczesnych technologii cyfrowych, środków trwałych, a także prowadzenie szkoleń dla pracowników. Program Dig.IT ma bowiem za zadanie również podniesienie wiedzy i umiejętności pracowników sektora mikro-, małych i średnich firm w zakresie cyfryzacji.
Minimalna wartość grantu dla firmy wynosi 40 tys. dolarów amerykańskich zaś maksymalna 200 tys. dolarów (po przeliczeniu na złote). Maksymalny poziom dofinansowania dla firmy wynosi 70 proc. kosztów netto danego projektu w zakresie cyfryzacji.
W ramach projektu Dig.IT, Agencja Rozwoju Przemysłu współpracuje z fundacją Platforma Przemysłu Przyszłości. Ta druga ma za zadanie ocenić, na jakim etapie cyfryzacji znajduje się dana firma. Przedsiębiorca otrzymuje następnie rekomendacje dotyczące działań, które może podjąć w celu dalszego rozwoju cyfrowego swojej firmy. Kolejny krok to opracowanie spersonalizowanej strategii transformacji cyfrowej, dopasowanej do specyfiki danego przedsiębiorstwa.
Leasing w ramach InvestEU
InvestEU to największy unijny program inwestycyjny mający za zadanie wspieranie firm z sektora MŚP, a także start-upów we wdrażaniu innowacji w zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE).
Finansowanie w postaci leasingu, oferowanego przez niektórych leasingodawców, skierowane jest do małych i średnich firm zatrudniających mniej niż 250 pracowników. Leasingodawcy z reguły są skłonni więcej zaryzykować niż banki, gdzie rygorystycznie wyliczana jest zdolność kredytowa – także start-upów i młodych firm. Na finansowanie części działalności mogą liczyć także start-upy działające nie dłużej niż 6 miesięcy oraz większe firmy (zatrudniające do 500 pracowników). Mogą być to firmy z różnych branż i sektorów – warunkiem jest zainteresowanie inwestycjami w OZE.
Kredyty preferencyjne InvestEU z gwarancją BGK
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) będzie już wkrótce udzielać gwarancji spłat kredytów w ramach wspomnianego już programu InvestEU.
Dzięki gwarancjom BGK kredyt dla MŚP może być tańszy od typowego kredytu komercyjnego udzielanego przez banki.
Gwarancja BGK może zostać objęta także regwarancją Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, co obniża ostateczny koszt kredytu dla firmy.
Preferencyjne pożyczki dla Podkarpacia
Prawie 800 mln złotych przeznaczono na udzielanie preferencyjnych pożyczek na Podkarpaciu. Pieniądze na nie pochodzą z Funduszy Europejskich dla Podkarpacia 2021-2027.
Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na wsparcie w ramach pożyczki rozwojowej, np. na prace związane z cyfryzacją lub robotyzacją firmy, a także na wprowadzanie na rynek nowych produktów i usług. Na tego rodzaju pożyczki zarezerwowano 240 mln złotych.
Inną formą wsparcia dla firm sektora MŚP będzie pożyczka na poprawę efektywności energetycznej, czyli na sfinansowanie modernizacji energetycznej budynków przedsiębiorstwa, na instalację urządzeń grzewczych, chłodzących lub pozwalających na odzyskiwanie energii w procesie produkcyjnym. Na ten cel zarezerwowano 90 mln złotych.
Z kolei tzw. pożyczka OZE ma pomóc firmom pokryć koszty inwestycji związanych z budową lub rozbudową instalacji do produkcji energii z OZE, a także koszty inwestycji w magazyny energii działające na potrzeby OZE. Na te cele zarezerwowano największą pulę środków, bo blisko 370 mln złotych.
Na razie preferencyjne pożyczki BGK nie są jeszcze dostępne, ale warto już dziś o nich wiedzieć. W II kwartale tego roku BGK zamierza ogłosić przetargi na wybór partnerów finansujących (zazwyczaj zostają nimi banki), którzy będą udzielać nisko oprocentowanych pożyczek. Same pożyczki będą dostępne na Podkarpaciu w drugiej połowie 2024 roku.