fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseUnia zapowiada kolejne pieniądze dla małych i średnich firm

Unia zapowiada kolejne pieniądze dla małych i średnich firm

Nowe wsparcie unijne dla sektora MŚP związane będzie głównie z inwestycjami w cyfryzację firm oraz w przedsięwzięcia proekologiczne.

Nowe wsparcie finansowe dla małych i średnich firm ma za zadanie zwiększać poziom ich cyfryzacji oraz promować proekologiczne inwestycje. W ramach projektu Dig.IT przedsiębiorcy z sektora przemysłu, produkcji i usług na rzecz przemysłu mają zyskać nową szansę na podniesienie tzw. poziomu dojrzałości cyfrowej swoich firm.

Wspierane będą następujące obszary transformacji cyfrowej: automatyzacja procesów w firmie i analityka biznesowa, cyfrowa sprzedaż i kontakt z klientem, wykorzystanie rozwiązań chmurowych, wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI), uczenie maszynowe, cyberbezpieczeństwo oraz zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa z wykorzystaniem rozwiązań informatycznych.

Granty w ramach projektu Dig.IT

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) służy przedsiębiorcom doradztwem profesjonalnym, a zarazem dopasowanym do potrzeb konkretnych branż, a nawet firm należących do konkretnego sektora produkcji czy usług.

Oprócz doradztwa przedsiębiorcy mogą liczyć na granty mające im pomóc w przeprowadzeniu tzw. transformacji cyfrowej ich firm. Pod tym pojęciem rozumiany jest zakup nowoczesnych technologii cyfrowych, środków trwałych, a także prowadzenie szkoleń dla pracowników. Program Dig.IT ma bowiem za zadanie również podniesienie wiedzy i umiejętności pracowników sektora mikro-, małych i średnich firm w zakresie cyfryzacji.

Minimalna wartość grantu dla firmy wynosi 40 tys. dolarów amerykańskich zaś maksymalna 200 tys. dolarów (po przeliczeniu na złote). Maksymalny poziom dofinansowania dla firmy wynosi 70 proc. kosztów netto danego projektu w zakresie cyfryzacji.

W ramach projektu Dig.IT, Agencja Rozwoju Przemysłu współpracuje z fundacją Platforma Przemysłu Przyszłości. Ta druga ma za zadanie ocenić, na jakim etapie cyfryzacji znajduje się dana firma. Przedsiębiorca otrzymuje następnie rekomendacje dotyczące działań, które może podjąć w celu dalszego rozwoju cyfrowego swojej firmy. Kolejny krok to opracowanie spersonalizowanej strategii transformacji cyfrowej, dopasowanej do specyfiki danego przedsiębiorstwa.

Leasing w ramach InvestEU

InvestEU to największy unijny program inwestycyjny mający za zadanie wspieranie firm z sektora MŚP, a także start-upów we wdrażaniu innowacji w zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE).

Finansowanie w postaci leasingu, oferowanego przez niektórych leasingodawców, skierowane jest do małych i średnich firm zatrudniających mniej niż 250 pracowników. Leasingodawcy z reguły są skłonni więcej zaryzykować niż banki, gdzie rygorystycznie wyliczana jest zdolność kredytowa – także start-upów i młodych firm. Na finansowanie części działalności mogą liczyć także start-upy działające nie dłużej niż 6 miesięcy oraz większe firmy (zatrudniające do 500 pracowników). Mogą być to firmy z różnych branż i sektorów – warunkiem jest zainteresowanie inwestycjami w OZE.

Kredyty preferencyjne InvestEU z gwarancją BGK

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) będzie już wkrótce udzielać gwarancji spłat kredytów w ramach wspomnianego już programu InvestEU.

Dzięki gwarancjom BGK kredyt dla MŚP może być tańszy od typowego kredytu komercyjnego udzielanego przez banki.

Gwarancja BGK może zostać objęta także regwarancją Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, co obniża ostateczny koszt kredytu dla firmy.

Preferencyjne pożyczki dla Podkarpacia

Prawie 800 mln złotych przeznaczono na udzielanie preferencyjnych pożyczek na Podkarpaciu. Pieniądze na nie pochodzą z Funduszy Europejskich dla Podkarpacia 2021-2027.

Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na wsparcie w ramach pożyczki rozwojowej, np. na prace związane z cyfryzacją lub robotyzacją firmy, a także na wprowadzanie na rynek nowych produktów i usług. Na tego rodzaju pożyczki zarezerwowano 240 mln złotych.

Inną formą wsparcia dla firm sektora MŚP będzie pożyczka na poprawę efektywności energetycznej, czyli na sfinansowanie modernizacji energetycznej budynków przedsiębiorstwa, na instalację urządzeń grzewczych, chłodzących lub pozwalających na odzyskiwanie energii w procesie produkcyjnym. Na ten cel zarezerwowano 90 mln złotych.

Z kolei tzw. pożyczka OZE ma pomóc firmom pokryć koszty inwestycji związanych z budową lub rozbudową instalacji do produkcji energii z OZE, a także koszty inwestycji w magazyny energii działające na potrzeby OZE. Na te cele zarezerwowano największą pulę środków, bo blisko 370 mln złotych.

Na razie preferencyjne pożyczki BGK nie są jeszcze dostępne, ale warto już dziś o nich wiedzieć. W II kwartale tego roku BGK zamierza ogłosić przetargi na wybór partnerów finansujących (zazwyczaj zostają nimi banki), którzy będą udzielać nisko oprocentowanych pożyczek. Same pożyczki będą dostępne na Podkarpaciu w drugiej połowie 2024 roku.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA