fbpx
niedziela, 27 października, 2024
Strona głównaBiznesSą pieniądze w postaci grantów dla przedsiębiorców. Ruszają kolejne programy

Są pieniądze w postaci grantów dla przedsiębiorców. Ruszają kolejne programy

Zanim do Polski napłyną nowe pieniądze z unijnego Funduszu Spójności, warto rozejrzeć się za środkami, którymi już teraz dysponują polskie agendy państwowe. Wyboru nie ma obecnie zbyt dużego. Niemniej przedsiębiorcy mogą coś dla siebie znaleźć.

Są jeszcze granty w ramach projektu nazwanego „Profesjonalizacja usług Włocławskiego Inkubatora Innowacji i Przedsiębiorczości”. Projekt ten został dofinansowany jeszcze z poprzedniego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko Pomorskiego na lata 2014-2020.

Granty czekają na te mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność gospodarczą i mają zarejestrowaną siedzibę/oddział/filię na terenie miasta Włocławek (lub na obszarach powiązanych z nim funkcjonalnie) przez minimum trzy miesiące przed dniem złożenia wniosku o powierzenie grantu. Do tak zwanego obszaru funkcjonalnego należą: gmina i miasto Włocławek, gmina Włocławek, gmina Bobrowniki, gmina Brześć Kujawski, gmina Choceń, gmina Fabianki, gmina Lubanie, gmina i miasto Dobrzyń nad Wisłą, gmina i miasto Kowal oraz gmina Kowal.

Maksymalna wysokość jednego grantu nie jest imponująca, bo 17 tys. złotych, jednak warto się po te pieniądze „schylić”, choćby dlatego, że grant to jednak nie jest pożyczka – nawet preferencyjna.

Przedsiębiorcy mogą składać wnioski w dniach 18-31 października br. (od poniedziałku do piątku, w godz. 7.00-15.00.) w Biurze Grantodawcy, które mieści się przy ul. Toruńskiej 148 we Włocławku. Szczegółowe informacje: https://inkubator.wloclawek.pl/profesjonalizacja-uslug-wiiib/

„Robogrant” dla branży meblarskiej

Branża meblarska, z której Polska może być dumna, na skutek obecnych światowych zawirowań może potrzebować pomocy. Chodzi o to, by nie straciła swojej silnej konkurencyjnej pozycji – przede wszystkim na rynkach eksportowych. Dlatego Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) uruchomiły pilotażowy program „Robogrant – pomoc na rozwój polskiej branży meblarskiej” o wartości 29 mln złotych. Towarzyszyć mu będzie cykl konferencji informacyjnych dla przedsiębiorców: https://www.parp.gov.pl/component/site/site/idearozwojubiznesu.

Granty posłużą transformacji technologicznej zakładów meblarskich, a przede wszystkim ich robotyzacji. Firma będzie mogła sfinansować z grantu zakup, instalację i uruchomienie robota przemysłowego.

– Małe i średnie firmy produkujące meble i mające siedzibę na terytorium Polski mogą otrzymać wsparcie sięgające 85 proc. wydatków kwalifikowanych, które maksymalnie mogą wynieść milion złotych. To oznacza nic innego jak to, że jedna firma może otrzymać nawet 850 tys. złotych dofinansowania – zapowiada Dariusz Budrowski, prezes PARP.

Warto przypomnieć, że firma może dodatkowo skorzystać z ulgi podatkowej na robotyzację. Przedsiębiorca odliczy od podstawy opodatkowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodu poniesionych w danym roku podatkowym na robotyzację. Ulga obejmuje odliczenia kosztów poniesionych na zakup fabrycznie nowych maszyn, oprogramowania, szkoleń oraz kosztów opłat leasingowych.
Przedsiębiorcy będą mogli wnioskować o granty od 8 listopada do 6 grudnia 2022 r.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA