Są jeszcze granty w ramach projektu nazwanego „Profesjonalizacja usług Włocławskiego Inkubatora Innowacji i Przedsiębiorczości”. Projekt ten został dofinansowany jeszcze z poprzedniego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko Pomorskiego na lata 2014-2020.
Granty czekają na te mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność gospodarczą i mają zarejestrowaną siedzibę/oddział/filię na terenie miasta Włocławek (lub na obszarach powiązanych z nim funkcjonalnie) przez minimum trzy miesiące przed dniem złożenia wniosku o powierzenie grantu. Do tak zwanego obszaru funkcjonalnego należą: gmina i miasto Włocławek, gmina Włocławek, gmina Bobrowniki, gmina Brześć Kujawski, gmina Choceń, gmina Fabianki, gmina Lubanie, gmina i miasto Dobrzyń nad Wisłą, gmina i miasto Kowal oraz gmina Kowal.
Maksymalna wysokość jednego grantu nie jest imponująca, bo 17 tys. złotych, jednak warto się po te pieniądze „schylić”, choćby dlatego, że grant to jednak nie jest pożyczka – nawet preferencyjna.
Przedsiębiorcy mogą składać wnioski w dniach 18-31 października br. (od poniedziałku do piątku, w godz. 7.00-15.00.) w Biurze Grantodawcy, które mieści się przy ul. Toruńskiej 148 we Włocławku. Szczegółowe informacje: https://inkubator.wloclawek.pl/profesjonalizacja-uslug-wiiib/
„Robogrant” dla branży meblarskiej
Branża meblarska, z której Polska może być dumna, na skutek obecnych światowych zawirowań może potrzebować pomocy. Chodzi o to, by nie straciła swojej silnej konkurencyjnej pozycji – przede wszystkim na rynkach eksportowych. Dlatego Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) uruchomiły pilotażowy program „Robogrant – pomoc na rozwój polskiej branży meblarskiej” o wartości 29 mln złotych. Towarzyszyć mu będzie cykl konferencji informacyjnych dla przedsiębiorców: https://www.parp.gov.pl/component/site/site/idearozwojubiznesu.
Granty posłużą transformacji technologicznej zakładów meblarskich, a przede wszystkim ich robotyzacji. Firma będzie mogła sfinansować z grantu zakup, instalację i uruchomienie robota przemysłowego.
– Małe i średnie firmy produkujące meble i mające siedzibę na terytorium Polski mogą otrzymać wsparcie sięgające 85 proc. wydatków kwalifikowanych, które maksymalnie mogą wynieść milion złotych. To oznacza nic innego jak to, że jedna firma może otrzymać nawet 850 tys. złotych dofinansowania – zapowiada Dariusz Budrowski, prezes PARP.
Warto przypomnieć, że firma może dodatkowo skorzystać z ulgi podatkowej na robotyzację. Przedsiębiorca odliczy od podstawy opodatkowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodu poniesionych w danym roku podatkowym na robotyzację. Ulga obejmuje odliczenia kosztów poniesionych na zakup fabrycznie nowych maszyn, oprogramowania, szkoleń oraz kosztów opłat leasingowych.
Przedsiębiorcy będą mogli wnioskować o granty od 8 listopada do 6 grudnia 2022 r.