fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesSalony kosmetyczne toną w długach

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.

W 2023 roku zadłużonych było niemal 123 tys. salonów fryzjerskich i kosmetycznych w Polsce – wynika z danych rejestru dłużników BIG InfoMonitor i bazy BIK. Zadłużenie takich firm w ciągu roku wzrosło o 45 mln złotych.

Pod koniec ubiegłego roku w Polsce było aż 122,7 tys. zadłużonych salonów piękności, czyli o niemal 10 tys. więcej niż rok wcześniej i o niemal 64 tys. więcej niż w 2010 roku. Jednocześnie należy zaznaczyć, że w 2022 i 2023 roku w Polsce każdego dnia powstawało średnio 27 nowych gabinetów kosmetycznych lub fryzjerskich, a mimo to ciągle brakuje ludzi do pracy w tej branży.

Sukces branży obraca się przeciwko niej, mocno rośnie konkurencja, a do tego także koszty działania, czynsze za lokale, rachunki za media i niezbędne materiały, składki na ubezpieczenia społeczne i wynagrodzenia pracowników. Z drugiej strony są klienci i ich problemy, choć coraz bardziej otwarci na korzystanie z usług fryzjerów i kosmetyczek, jednocześnie zestresowani wzrostem cen i kosztów życia. Często starają się oszczędzać i odmawiają sobie wielu rzeczy. Efekt? Widać to w naszych danych. W rejestrze dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK zaległości salonów kosmetycznych i fryzjerskich wzrosły w rok o ponad 45 mln zł, czyli 42 proc. Co gorsza przyrost tych zaległości zaczął przyspieszać. Na koniec stycznia br. zaległy dług przekroczył 153,7 mln zł

– wyliczył dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor.

Trudności finansowe sprawiają, że rośnie liczba zawieszonych firm w branży beauty. W 2023 roku na taki krok zdecydowało się 5496 biznesów, czyli prawie o 1,5 tys. więcej niż w 2022 roku i aż o 5 tys. więcej niż w 2016 roku. Najczęściej problemy z płynnością finansową pojawiają się w firmach, które zajmują się usługami fryzjerskimi lub kosmetycznymi w woj.: pomorskim, mazowieckim, dolnośląskim i warmińsko-mazurskim, a najrzadziej na wschodzie kraju.

Nadzieją dla branży beauty może być natomiast obniżka stawki VAT na usługi kosmetyczne, która od 1 kwietnia ma wynosić 8 proc., czyli tyle samo, co dla fryzjerów. Przedsiębiorcy liczą, że niższy VAT sprawi, że usługi kosmetyczne będą bardziej przystępne dla zwykłych obywateli.

Źródło: BIG
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA