fbpx
środa, 10 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjeSamorządy zwiększą swoje cyfrowe bezpieczeństwo

Samorządy zwiększą swoje cyfrowe bezpieczeństwo

Rząd przygotował specjalny program dla samorządów, w ramach którego lokalne władze będą mogły pozyskać znaczne środki na rozwój bezpieczeństwa cyfrowego.

Wspólne przedsięwzięcie zapowiedziało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Cyfryzacji.

Do wzięcia jest prawie 2 miliardy złotych

Na konferencji w Otwocku przedstawiciele rządu zapowiedzieli uruchomienie specjalnego programu przeznaczonego dla gmin, powiatów i samorządów wojewódzkich. Do końca września będą one mogły składać wnioski o dofinansowanie działań mających na celu zwiększenie poziomu cyberbezpieczeństwa. W sumie do pozyskania jest 1,9 mld złotych, z czego 1,5 mld pochodzi ze środków unijnych.

Pieniądze zostaną rozdysponowane w ramach projektu „Cyberbezpieczny Samorząd”, w którym może uczestniczyć 2,8 tys. jednostek administracji z całego kraju. Wnioski będą trafiały do Centrum Projektów Polska Cyfrowa, które je rozpatrzy we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK.

Ile i na co będzie można wydać?

Samorządy będą mogły dostać z programu 200-850 tys. złotych, a same muszą zapewnić zaledwie 4 proc. wkładu własnego w finansowanie podjętego działania.

„Cyberbezpieczny Samorząd” pozwala na realizację takich przedsięwzięć jak przygotowanie, wdrożenie i certyfikacja procedur dotyczących zarządzania bezpieczeństwem informacji, szkolenia z tego tematu oraz zakup, instalacja i konfiguracja systemów, urządzeń i usług podnoszących poziom cyberbezpieczeństwa.

gov.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA