fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaInnowacjeSamorządy zwiększą swoje cyfrowe bezpieczeństwo

Samorządy zwiększą swoje cyfrowe bezpieczeństwo

Rząd przygotował specjalny program dla samorządów, w ramach którego lokalne władze będą mogły pozyskać znaczne środki na rozwój bezpieczeństwa cyfrowego.

Wspólne przedsięwzięcie zapowiedziało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Cyfryzacji.

Do wzięcia jest prawie 2 miliardy złotych

Na konferencji w Otwocku przedstawiciele rządu zapowiedzieli uruchomienie specjalnego programu przeznaczonego dla gmin, powiatów i samorządów wojewódzkich. Do końca września będą one mogły składać wnioski o dofinansowanie działań mających na celu zwiększenie poziomu cyberbezpieczeństwa. W sumie do pozyskania jest 1,9 mld złotych, z czego 1,5 mld pochodzi ze środków unijnych.

Pieniądze zostaną rozdysponowane w ramach projektu „Cyberbezpieczny Samorząd”, w którym może uczestniczyć 2,8 tys. jednostek administracji z całego kraju. Wnioski będą trafiały do Centrum Projektów Polska Cyfrowa, które je rozpatrzy we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK.

Ile i na co będzie można wydać?

Samorządy będą mogły dostać z programu 200-850 tys. złotych, a same muszą zapewnić zaledwie 4 proc. wkładu własnego w finansowanie podjętego działania.

„Cyberbezpieczny Samorząd” pozwala na realizację takich przedsięwzięć jak przygotowanie, wdrożenie i certyfikacja procedur dotyczących zarządzania bezpieczeństwem informacji, szkolenia z tego tematu oraz zakup, instalacja i konfiguracja systemów, urządzeń i usług podnoszących poziom cyberbezpieczeństwa.

gov.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rynek nieruchomości przed nowymi wyzwaniami

Przed przedsiębiorcami działającymi na rynku mieszkaniowym stoi perspektywa wdrażania nowych instrumentów opartych na sztucznej inteligencji. Tylko umiejętnie wykorzystane AI będzie sprzyjać pozytywnym zmianom na tym rynku.
3 MIN CZYTANIA

Europejczycy nie gęsi i swoją sztuczną inteligencję mają

W Europie powstają kolejne firmy, które chcą udostępnić swoim klientom możliwość korzystania z serwisów opartych o generatywną sztuczną inteligencję.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy na prestiżowych targach na Tajwanie

Polskie firmy wraz z przedstawicielami administracji, nauki oraz instytucji otoczenia biznesu reprezentowały Polskę na prestiżowych targach SEMICON.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA