fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaInnowacjeSamorządy zwiększą swoje cyfrowe bezpieczeństwo

Samorządy zwiększą swoje cyfrowe bezpieczeństwo

Rząd przygotował specjalny program dla samorządów, w ramach którego lokalne władze będą mogły pozyskać znaczne środki na rozwój bezpieczeństwa cyfrowego.

Wspólne przedsięwzięcie zapowiedziało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Cyfryzacji.

Do wzięcia jest prawie 2 miliardy złotych

Na konferencji w Otwocku przedstawiciele rządu zapowiedzieli uruchomienie specjalnego programu przeznaczonego dla gmin, powiatów i samorządów wojewódzkich. Do końca września będą one mogły składać wnioski o dofinansowanie działań mających na celu zwiększenie poziomu cyberbezpieczeństwa. W sumie do pozyskania jest 1,9 mld złotych, z czego 1,5 mld pochodzi ze środków unijnych.

Pieniądze zostaną rozdysponowane w ramach projektu „Cyberbezpieczny Samorząd”, w którym może uczestniczyć 2,8 tys. jednostek administracji z całego kraju. Wnioski będą trafiały do Centrum Projektów Polska Cyfrowa, które je rozpatrzy we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK.

Ile i na co będzie można wydać?

Samorządy będą mogły dostać z programu 200-850 tys. złotych, a same muszą zapewnić zaledwie 4 proc. wkładu własnego w finansowanie podjętego działania.

„Cyberbezpieczny Samorząd” pozwala na realizację takich przedsięwzięć jak przygotowanie, wdrożenie i certyfikacja procedur dotyczących zarządzania bezpieczeństwem informacji, szkolenia z tego tematu oraz zakup, instalacja i konfiguracja systemów, urządzeń i usług podnoszących poziom cyberbezpieczeństwa.

gov.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA