fbpx
środa, 1 maja, 2024
Strona głównaBiznesSektor usług wspólnych w Polsce kwitnie

Sektor usług wspólnych w Polsce kwitnie

W centrach usług wspólnych dla biznesu (SSC) pracuje w Polsce ponad 400 tysięcy osób, a wzrost zatrudnienia przekroczył nawet optymistyczne prognozy.

W obszarze usług wspólnych dla biznesu pracuje już w Polsce 435,3 tys. osób – wynika z najnowszego raportu firmy Grafton Recruitment. W minionym roku wzrost zatrudnienia w tym sektorze wyniósł aż 8 proc.

W prognozach na rok 2023 szacowano, że wzrost zatrudnienia w tej branży może wynieść od 2 do 4 proc. W opublikowanym raporcie podkreślono, że wraz ze wzrostem zatrudnienia w polskim sektorze usług wspólnych dla biznesu zauważalna jest zmiana dynamiki rozwoju. Aktualnie Polską nie tylko interesują się nowi inwestorzy, ale też coraz wyraźniej zauważalna jest rozbudowa istniejących centrów i poszerzanie zakresu obsługiwanych procesów.

CEE przyciąga usługi wspólne

Autorzy raportu podkreślili, że dzisiaj Europa Środkowo-Wschodnia (CEE) pozostaje jednym z wiodących regionów w branży usług dla biznesu, a Polska należy do najszybciej rozwijających się w tym obszarze krajów. Nad Wisłą działa już przeszło 1700 firm usług wspólnych.

Polska z ponad 435 tys. pracowników zatrudnionych w usługach wspólnych znacznie wyprzedza Rumunię (180 tys.), Czechy (160 tys.) oraz Bułgarię (102 tys.) i wręcz deklasuje Węgry (71 tys.). Polska jest ceniona przez centralne położenie w Europie, które zyskuje na znaczeniu szczególnie w obliczu destabilizacji gospodarczej i zaburzeń w globalnych łańcuchach dostaw. Nie bez znaczenia jest też poziom wynagrodzeń, które są o przeszło 50 proc. niższe niż średnia w Unii Europejskiej. Biorąc pod uwagę wysokie wykształcenie oraz dużą liczbę specjalistów Polska zachęca kolejne firmy do lokowania tutaj swoich centrów obsługi.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA