fbpx
wtorek, 14 stycznia, 2025
Strona głównaEnergetykaShell sprzeda udziały w gazociągu Sachalin-2 Chińczykom?

Shell sprzeda udziały w gazociągu Sachalin-2 Chińczykom?

Gigant energetyczny Shell prowadzi rozmowy z niektórymi chińskimi firmami w sprawie sprzedaży swoich udziałów w dużym rosyjskim projekcie gazowym, w związku z sankcjami nałożonymi na Moskwę za inwazję na Ukrainę – informuje brytyjski dziennik The Telegraph.

Według gazety notowana na giełdzie w Londynie firma prowadzi wspólne rozmowy z chińskimi państwowymi firmami naftowymi CNOOC Ltd, China National Petroleum Corp (CNPC) i Sinopec w sprawie 27,5 proc. udziałów w Sachalin-2 – spółcei zajmującej się skroplonym gazem ziemnym.

Sachalin-2 jest kontrolowany i zarządzany przez rosyjskiego giganta gazowego Gazprom. Wśród innych udziałowców projektu są japońskie Mitsui&Co i Mitsubishi Corp.

Według gazety rozmowy z chińskimi firmami obejmują potencjalną sprzedaż udziałów Shella jednej, dwóm lub wszystkim trzem firmom. Shell ma być otwarty także na potencjalnych nabywców spoza Chin.

Shell w lutym zapowiedział, że po zaostrzeniu sankcji wobec Moskwy zakończy wszystkie swoje operacje w Rosji, w tym działanie fabryki LNG Sachalin-2. Na początku kwietnia poinformował, że straci ok. 5 miliardów dolarów po decyzji o wyjściu z Rosji.

Żadna z firm nie skomentowała informacji. Źródła Reuters, zbliżone do CNPC, wątpią jednak, aby chińskie firmy były zainteresowane udziałami. Osoba zaznajomiona z biznesem gazowym CNPC powiedziała agencji, że wspierane przez państwo chińskie firmy energetyczne postępują zgodnie z nakazami Pekinu, aby „zachować ostrożność i rozwagę w rozwiązywaniu problemów rosyjskich”.

Reuters/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA