fbpx
czwartek, 2 maja, 2024
Strona głównaFinanseSiła nabywcza Polaków poniżej średniej europejskiej

Siła nabywcza Polaków poniżej średniej europejskiej

W 2023 roku przeciętna siła nabywcza na mieszkańca Polski wyniosła 10,9 tys. euro, czyli poniżej średniej europejskiej – wynika z badania „GfK Purchasing Power Europe 2023”.

Choć Polska awansowała w rankingu mierzącym siłę nabywczą krajów Europy, to jednak nasz wynik nadal jest znacznie poniżej średniej. W 2023 roku przeciętny Polak dysponował 10,9 tys. euro, podczas gdy we wszystkich przebadanych państwach europejskich było to średnio 17,6 tys. euro. Polska awansowała o jedno miejsce – na 29. pozycję – z 42 analizowanych europejskich krajów. Nasz wynik był o 38 proc. niższy od średniej europejskiej.

Jednocześnie  odnotowano w Polsce olbrzymie zróżnicowanie poziomu siły nabywczej, gdyż w Warszawie jest to 17 980 euro, czyli więcej niż średnia europejska, ale już w powiecie koleńskim osiągnięto wynik zaledwie 6765 euro. Za Warszawą uplasowały się: Sopot, Wrocław, Katowice, Poznań, Kraków, Bielsko-Biała, Gliwice, Piaseczno oraz powiat warszawski zachodni. Siła nabywcza w Warszawie była o prawie 65 proc. wyższa od średniej krajowej.

Pomimo znaczącej poprawy poziomu życia w Polsce na przestrzeni ostatnich lat, nadal istnieje znacząca przepaść między regionami. Tylko 83 powiaty mają ponadprzeciętną siłę nabywczą per capita, podczas gdy dochód rozporządzalny netto 297 powiatów jest poniżej średniej krajowej

– wskazała Agnieszka Szlaska-Bąk z GfK.

Na szczycie rankingu GfK, podobnie jak w latach poprzednich, znalazł się Liechtenstein, gdzie siła nabywcza wyniosła aż 68 843 na mieszkańca. To prawie cztery razy więcej niż średnia europejska. Kolejne miejsca zajęły Szwajcaria – z wynikiem 49 592 euro oraz Luksemburg – 40 931 euro na mieszkańca. Na końcu zestawienia znalazła się natomiast Ukraina, gdzie siła nabywcza wynosi 2478 euro na mieszkańca, czyli 14 proc. średniej europejskiej.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA