fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseSiła nabywcza Polaków poniżej średniej europejskiej

Siła nabywcza Polaków poniżej średniej europejskiej

W 2023 roku przeciętna siła nabywcza na mieszkańca Polski wyniosła 10,9 tys. euro, czyli poniżej średniej europejskiej – wynika z badania „GfK Purchasing Power Europe 2023”.

Choć Polska awansowała w rankingu mierzącym siłę nabywczą krajów Europy, to jednak nasz wynik nadal jest znacznie poniżej średniej. W 2023 roku przeciętny Polak dysponował 10,9 tys. euro, podczas gdy we wszystkich przebadanych państwach europejskich było to średnio 17,6 tys. euro. Polska awansowała o jedno miejsce – na 29. pozycję – z 42 analizowanych europejskich krajów. Nasz wynik był o 38 proc. niższy od średniej europejskiej.

Jednocześnie  odnotowano w Polsce olbrzymie zróżnicowanie poziomu siły nabywczej, gdyż w Warszawie jest to 17 980 euro, czyli więcej niż średnia europejska, ale już w powiecie koleńskim osiągnięto wynik zaledwie 6765 euro. Za Warszawą uplasowały się: Sopot, Wrocław, Katowice, Poznań, Kraków, Bielsko-Biała, Gliwice, Piaseczno oraz powiat warszawski zachodni. Siła nabywcza w Warszawie była o prawie 65 proc. wyższa od średniej krajowej.

Pomimo znaczącej poprawy poziomu życia w Polsce na przestrzeni ostatnich lat, nadal istnieje znacząca przepaść między regionami. Tylko 83 powiaty mają ponadprzeciętną siłę nabywczą per capita, podczas gdy dochód rozporządzalny netto 297 powiatów jest poniżej średniej krajowej

– wskazała Agnieszka Szlaska-Bąk z GfK.

Na szczycie rankingu GfK, podobnie jak w latach poprzednich, znalazł się Liechtenstein, gdzie siła nabywcza wyniosła aż 68 843 na mieszkańca. To prawie cztery razy więcej niż średnia europejska. Kolejne miejsca zajęły Szwajcaria – z wynikiem 49 592 euro oraz Luksemburg – 40 931 euro na mieszkańca. Na końcu zestawienia znalazła się natomiast Ukraina, gdzie siła nabywcza wynosi 2478 euro na mieszkańca, czyli 14 proc. średniej europejskiej.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.
3 MIN CZYTANIA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Europejczycy wydają i oszczędzają coraz więcej

W 2022 roku wzrosły wydatki na towary i usługi oraz oszczędności gospodarstw domowych w Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA

Opłata recyklingowa powinna być wyższa?

System kaucyjny ma ruszyć w Polsce za rok, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że proponowana stawka kaucji na poziomie 50 groszy będzie za niska.
2 MIN CZYTANIA