fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaPodatkiSkarbówka będzie wyłapywać handlujących w sieci

Skarbówka będzie wyłapywać handlujących w sieci

Już od lutego urzędnicy skarbowi będą tropić drobnych handlarzy na platformach sprzedażowych. Umożliwią im to informacje, które trafią do nich od samych pośredników sprzedaży.

Doradcy podatkowi ostrzegają przedsiębiorców, że urzędy skarbowe będą intensywnie interesować się zwłaszcza takimi obszarami drobnego biznesu, jak najem nieruchomości, sprzedaż wycieczek i imprez, handel drobnymi towarami (na przykład na Allegro, OLX czy Vinted) oraz osobami świadczącymi usługi transportowe, serwisowe itp.

Według „Dziennika – Gazety Prawnej” skarbówka ma sprawdzać wszystkich „korzystających z platform sprzedażowych i usługowych umożliwiających klientom kontakt ze sprzedawcami przez internet”.

Czego dowie się urząd?

To nie żart ani fake news: urzędy skarbowe uzbrajają się w potężne narzędzie do wyłapywania uchylających się od podatku w postaci szeregu informacji, które zobowiązane są przekazywać im platformy sprzedażowe. Zagregowane dane ujęte w szczegółowych raportach dotyczyć będą zarówno drobnych firm, jak i prywatnych sprzedawców. W specjalnym pliku raportu znajdą miejsce: imię i nazwisko osoby handlującej, data urodzenia, adres zamieszkania, NIP, REGON (jeśli ktoś je posiada), a także informacje o VAT (jeśli firma jest vatowcem). W takim zbiorczym raporcie będzie musiało być zawarte również podsumowanie liczby zawartych w danym miesiącu transakcji oraz dochód z nich, a także dane dotyczące konta finansowego przypisanego do tychże operacji.

Słowem: fiskus będzie chciał dowiedzieć się, kto, co i za ile sprzedaje za pośrednictwem platform internetowych.

Pierwsze raporty dotyczące sprzedaży w sieci portale aukcyjne i ogłoszeniowe są zobowiązane przesłać do urzędu skarbowego maksymalnie do 31 stycznia 2024 roku, a „wyłapani” przez urząd skarbowy „przestępcy” mają uzyskane dochody uwzględnić w swoim rocznym zeznaniu podatkowym.

Do 2000 euro bez podatku

Nie wszyscy będą ścigani przez fiskusa. Od podatku zwolnieni są handlujący okazjonalnie oraz ci, którzy „świadczyli jedynie niewielkiemu gronu osób”. O nich ma nie być informacji w raporcie do fiskusa. Unijna dyrektywa na ten temat wskazuje, że od daniny są zwolnieni ci, którzy przeprowadzili nie więcej niż 30 transakcji sprzedażowych rocznie na jednej platformie e-commerce, a ich dochód nie przekroczył 2000 euro (obecnie ok. 8780 zł). Z raportów do fiskusa będą wyłączeni także operatorzy hoteli, którzy zawarli ponad 2000 operacji najmu nieruchomości w ciągu roku i firmy giełdowe.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rząd ulży małym przedsiębiorcom? Kasowy PIT

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała o pracach nad projektem dotyczącym wprowadzenia możliwości wyboru tzw. kasowego PIT przez najmniejszych przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Dwa pomysły na zmianę składki zdrowotnej

Rząd Koalicji Obywatelskiej pracuje nad zmianami w zakresie składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców. Na stole są dwa pomysły.
2 MIN CZYTANIA

Zwrot za dojazd i nocleg pracownika będzie kosztem

Pracodawca, który pracownikom zdalnym zwraca wydatki za dojazd do biura i nocleg może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. Ważne jest, aby były spełnione ustawowe warunki rozliczania ponoszonych kwot w kosztach.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Refleksje ministra finansów o giełdzie i nie tylko…

Andrzej Domański, już nie taki nowy minister finansów, wylał żale w wywiadzie dla Bloomberga nad kondycją Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Niestety nie zabrakło garści konfabulacji.
4 MIN CZYTANIA

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Kasy samoobsługowe pójdą w odstawkę?

Jeden z portali tak zatytułował swój artykuł na temat marketowego handlu: „Polacy pokochali kasy samoobsługowe”. Czy aby na pewno?
3 MIN CZYTANIA