fbpx
czwartek, 2 maja, 2024
Strona głównaPodatkiSkarbówka będzie wyłapywać handlujących w sieci

Skarbówka będzie wyłapywać handlujących w sieci

Już od lutego urzędnicy skarbowi będą tropić drobnych handlarzy na platformach sprzedażowych. Umożliwią im to informacje, które trafią do nich od samych pośredników sprzedaży.

Doradcy podatkowi ostrzegają przedsiębiorców, że urzędy skarbowe będą intensywnie interesować się zwłaszcza takimi obszarami drobnego biznesu, jak najem nieruchomości, sprzedaż wycieczek i imprez, handel drobnymi towarami (na przykład na Allegro, OLX czy Vinted) oraz osobami świadczącymi usługi transportowe, serwisowe itp.

Według „Dziennika – Gazety Prawnej” skarbówka ma sprawdzać wszystkich „korzystających z platform sprzedażowych i usługowych umożliwiających klientom kontakt ze sprzedawcami przez internet”.

Czego dowie się urząd?

To nie żart ani fake news: urzędy skarbowe uzbrajają się w potężne narzędzie do wyłapywania uchylających się od podatku w postaci szeregu informacji, które zobowiązane są przekazywać im platformy sprzedażowe. Zagregowane dane ujęte w szczegółowych raportach dotyczyć będą zarówno drobnych firm, jak i prywatnych sprzedawców. W specjalnym pliku raportu znajdą miejsce: imię i nazwisko osoby handlującej, data urodzenia, adres zamieszkania, NIP, REGON (jeśli ktoś je posiada), a także informacje o VAT (jeśli firma jest vatowcem). W takim zbiorczym raporcie będzie musiało być zawarte również podsumowanie liczby zawartych w danym miesiącu transakcji oraz dochód z nich, a także dane dotyczące konta finansowego przypisanego do tychże operacji.

Słowem: fiskus będzie chciał dowiedzieć się, kto, co i za ile sprzedaje za pośrednictwem platform internetowych.

Pierwsze raporty dotyczące sprzedaży w sieci portale aukcyjne i ogłoszeniowe są zobowiązane przesłać do urzędu skarbowego maksymalnie do 31 stycznia 2024 roku, a „wyłapani” przez urząd skarbowy „przestępcy” mają uzyskane dochody uwzględnić w swoim rocznym zeznaniu podatkowym.

Do 2000 euro bez podatku

Nie wszyscy będą ścigani przez fiskusa. Od podatku zwolnieni są handlujący okazjonalnie oraz ci, którzy „świadczyli jedynie niewielkiemu gronu osób”. O nich ma nie być informacji w raporcie do fiskusa. Unijna dyrektywa na ten temat wskazuje, że od daniny są zwolnieni ci, którzy przeprowadzili nie więcej niż 30 transakcji sprzedażowych rocznie na jednej platformie e-commerce, a ich dochód nie przekroczył 2000 euro (obecnie ok. 8780 zł). Z raportów do fiskusa będą wyłączeni także operatorzy hoteli, którzy zawarli ponad 2000 operacji najmu nieruchomości w ciągu roku i firmy giełdowe.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA