fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesSkutki wojny odczuwać będziemy przez lata

Skutki wojny odczuwać będziemy przez lata

Wojna w Ukrainie oznacza dla świata, w tym dla Polski, długofalowe konsekwencje gospodarcze – wynika z raportu „Warnomics. Gospodarcze koszty inwazji Rosji i Białorusi na Ukrainę” przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny.

PIE przypomina, że konflikty zbrojne z lat 1970-2014 obniżyły światową gospodarkę o 12 proc., a sama Ukraina w latach 2014-20 w wyniku rosyjskiej aneksji Krymu i konfliktu w Donbasie straciła aż 20 proc. PKB. Jeśli chodzi o obecną wojnę w Ukrainie, to na świecie nastąpił już 44-proc. wzrost ceny baryłki ropy Brent oraz 40-proc. wzrost cen żywności w porównaniu do lat 2014-2016.

– Dla Polski wojna w Ukrainie oznacza wyzwanie związane z bezprecedensową liczbą uchodźców, dalszy wzrost inflacji i pogorszenie struktury długu publicznego – powiedział Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Już teraz średnioroczna prognoza inflacji dla Polski na 2022 r. wzrosła o 3,5 pkt proc. i wynosi 10,8 proc. Przez wojnę  najbardziej podrożeją w Polsce energia i żywność. Na wzrost cen jedzenia wpłyną zaburzenia łańcuchów dostaw oraz wywołane sankcjami ograniczenia w dostępie do nawozów.

– Zmniejszy ono dostępność, a tym samym podniesie koszt produkowanej żywności. Rosyjska agresja na Ukrainę wpłynęła także na wzrost oczekiwanych stóp procentowych w Polsce. Jako kraj sąsiadujący z terenem objętym wojną możemy spodziewać się też pogorszenia struktury polskiego długu publicznego i zwiększenia kosztów jego obsługi. Oznacza to zwiększoną emisji obligacji krótkoterminowych a także wyższą rentowność polskich obligacji skarbowych – wyjaśnił z kolei Jakub Rybacki, zastępca kierownika w zespole makroekonomii w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

Według analityków PIE Polska będzie musiała też zmienić łańcuchy dostaw metali, bo w 2021 r. niemal 10 proc. importowanego do Polski żelaza i stali pochodziło z Ukrainy, a drugie tyle z Rosji i Białorusi. Z Ukrainy sprowadzaliśmy również oleje roślinne, półprodukty do produkcji pasz, miód i niektóre półprodukty z drewna.

W przekonaniu twórców raportu świat już dzisiaj powinien zacząć myśleć o odbudowie Ukrainy, a po ustaniu walk w pomoc naszemu wschodniemu sąsiadowi powinny zaangażować się organizacje międzynarodowe z Bankiem Światowym, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju na czele. Kluczową rolę powinny też odegrać instytucje ze Starego Kontynentu, czyli Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz Europejski Bank Inwestycyjny.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA