W minioną środę funkcjonariusze CBA i CBŚP zatrzymali Macieja Wituckiego, prezydenta Konfederacji Lewiatan.

Na zdjęciu Maciej Witucki - prezydent Konfederacji Lewiatan. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Zatrzymanie Macieja Wituckiego jest elementem szerszej akcji „w sprawie wyłudzeń z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych”. Zatrzymanemu prezydentowi Konfederacji Lewiatan przedstawiono zarzuty „dotyczące oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości, działania na szkodę pracowników i prania brudnych pieniędzy”.

„Jesteśmy oburzeni, że nastąpiło to w czasie nadzwyczajnego posiedzenia Prezydium Rady Dialogu Społecznego i w dniu otwarcia jednej z największych konferencji w tej części Europy – Europejskiego Forum Nowych Idei, której organizatorem jest Konfederacja Lewiatan” – oświadczyła Konfederacja Lewiatan.

Oburzenie sposobem zatrzymania Macieja Wituckiego wyraziły też Federacja Przedsiębiorców Polskich, Związek Pracodawców i Przedsiębiorców, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego, Forum Związków Zawodowych i OPZZ.

W podobnym tonie wypowiedziała się Rada Przedsiębiorczości, która stwierdziła, że działanie służb narusza podstawowe standardy państwa prawa.

„Takie praktyki powodują nie tylko poważne szkody w życiu zatrzymanych, ale podkopują też zaufanie do instytucji państwa. Atmosfera zastraszania i podejrzliwości kreowana wokół osoby publicznej, która jest od dawna do dyspozycji organów, w żadnej mierze nie służy dobru śledztwa. Szczególne zaniepokojenie przedsiębiorców budzi fakt, że w stosunku do Macieja Wituckiego, który dał się poznać jako nieustępliwy recenzent działań rządu, zostały zastosowane środki noszące wręcz znamiona represji” – dodano.

Poprzedni artykułPodział na Polskę A i Polskę B jest już niewielki – z czasem całkiem zniknie
Następny artykułPrezes Kaczyński chce… wykupić Żabkę