W 2022 r. Polacy z rozliczenia 1 proc. PIT za 2021 r. przekazali organizacjom pożytku publicznego (OPP) ponad 1 mld zł.

blokada środków na rachunku vat - grafika wpisu

Ministerstwo Finansów poinformowało, że z rozliczenia 1 procenta PIT za 2021 r. OPP otrzymały rekordowe 1 114 mln zł. W sumie wsparcie przekazało 15,9 mln podatników, a przeciętna kwota przekazana od jednego podatnika to 70 zł.

– W tym roku Polacy przekazując 1 proc. swojego PIT organizacjom pożytku publicznego po raz kolejny pokazali, że chcą i potrafią pomagać. OPP stanowiące ważną część demokracji i społeczeństwa obywatelskiego, będące wyrazem troski o dobro wspólne i przyczyniające się poprzez swoje działania m.in. do integracji społecznej, edukacji czy kultury, zostały zasilone kwotą przekraczającą miliard złotych – powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

1 114 mln zł to rekordowa kwota i o 141 mln zł wyższa niż w 2021 r. Z kolei 1 proc. z podatku przekazało o 0,6 mln podatników więcej niż rok temu. Według informacji Ministerstwa Finansów największą kwotę przekazano na rzecz Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, której konto zasiliło ponad 210 mln zł. Kolejne były fundacje Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym (ponad 56 mln zł) oraz Siepomaga (ponad 54 mln zł).

1 lipca 2022 r. w życie weszły zmiany dotyczące przekazywania części podatku na rzecz OPP i od przyszłego roku zamiast 1 proc. będzie można przekazać już 1,5 proc.

Poprzedni artykułProgramy socjalne dla przedsiębiorców
Następny artykułOto firmy, które zapłaciły największy CIT