fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaKrajSprawozdania finansowe OPP to rzadkość

Sprawozdania finansowe OPP to rzadkość

Polskie organizacje pożytku publicznego rzadko publikują w internecie swoje sprawozdania finansowe – wynika z raportu firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton.

W 2021 r. zrobiło to zaledwie 11 proc. OPP, czyli mniej niż w 2016 r.,  kiedy ostatni raz przeprowadzono podobne badanie. Raport Grant Thornton wykazał, że aż 6 proc. OPP nie dopełniła nawet obowiązku opublikowania swoich sprawozdań w rządowej bazie Narodowego Instytutu Wolności. Co gorsza, wiele do życzenia pozostawia jakość sprawozdań, bo brakuje w nich około połowy informacji i danych, które powinny się w nich znaleźć. Tylko 2 proc. przebadanych sprawozdań odpowiadało wszystkim wymogom, a spośród największych OPP mowa tutaj m.in. o Fundacji Caritas oraz Fundacji Polsat, które otrzymały pełne oceny jakościowe.

„Świadczy to nie najlepiej o transparentności niektórych OPP, ale też o jakości nadzoru nad systemem 1 proc. z PIT ” – oceniono w raporcie.

W 2021 r. organizacje pożytku publicznego w ramach tzw. jednego procenta PIT otrzymały od podatników darowizny na kwotę 973 mln zł.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.
2 MIN CZYTANIA

Pracodawcy chcą łatwiej zatrudniać cudzoziemców

Przedstawiciele pracodawców alarmują, że w najnowszej propozycji nowelizacji ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców pojawił się zapis, który może uniemożliwić zatrudnianie niektórych osób z zagranicy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Jak wyglądają polskie podatki na tle UE?

W porównaniu z podatkami w innych państwach Unii polskie podatki są umiarkowane lub niskie, a dzień wolności podatkowej przypada u nas 11 czerwca.
2 MIN CZYTANIA

Rząd chce uporządkować rynek kapitałowy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma porządkować i usprawnić funkcjonowanie instytucji rynku finansowego.
2 MIN CZYTANIA