Polskie organizacje pożytku publicznego rzadko publikują w internecie swoje sprawozdania finansowe – wynika z raportu firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton.

Pexels.com

W 2021 r. zrobiło to zaledwie 11 proc. OPP, czyli mniej niż w 2016 r.,  kiedy ostatni raz przeprowadzono podobne badanie. Raport Grant Thornton wykazał, że aż 6 proc. OPP nie dopełniła nawet obowiązku opublikowania swoich sprawozdań w rządowej bazie Narodowego Instytutu Wolności. Co gorsza, wiele do życzenia pozostawia jakość sprawozdań, bo brakuje w nich około połowy informacji i danych, które powinny się w nich znaleźć. Tylko 2 proc. przebadanych sprawozdań odpowiadało wszystkim wymogom, a spośród największych OPP mowa tutaj m.in. o Fundacji Caritas oraz Fundacji Polsat, które otrzymały pełne oceny jakościowe.

„Świadczy to nie najlepiej o transparentności niektórych OPP, ale też o jakości nadzoru nad systemem 1 proc. z PIT ” – oceniono w raporcie.

W 2021 r. organizacje pożytku publicznego w ramach tzw. jednego procenta PIT otrzymały od podatników darowizny na kwotę 973 mln zł.

Źródło: PAP

Poprzedni artykułKiedy dyktatura prorozwojowa warunkuje szybki rozwój gospodarczy?
Następny artykułSri Lanka zwraca się o pomoc do Chin