fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaKrajSprawozdania finansowe OPP to rzadkość

Sprawozdania finansowe OPP to rzadkość

Polskie organizacje pożytku publicznego rzadko publikują w internecie swoje sprawozdania finansowe – wynika z raportu firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton.

W 2021 r. zrobiło to zaledwie 11 proc. OPP, czyli mniej niż w 2016 r.,  kiedy ostatni raz przeprowadzono podobne badanie. Raport Grant Thornton wykazał, że aż 6 proc. OPP nie dopełniła nawet obowiązku opublikowania swoich sprawozdań w rządowej bazie Narodowego Instytutu Wolności. Co gorsza, wiele do życzenia pozostawia jakość sprawozdań, bo brakuje w nich około połowy informacji i danych, które powinny się w nich znaleźć. Tylko 2 proc. przebadanych sprawozdań odpowiadało wszystkim wymogom, a spośród największych OPP mowa tutaj m.in. o Fundacji Caritas oraz Fundacji Polsat, które otrzymały pełne oceny jakościowe.

„Świadczy to nie najlepiej o transparentności niektórych OPP, ale też o jakości nadzoru nad systemem 1 proc. z PIT ” – oceniono w raporcie.

W 2021 r. organizacje pożytku publicznego w ramach tzw. jednego procenta PIT otrzymały od podatników darowizny na kwotę 973 mln zł.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA