fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaTransport"Sprzedam opla", czyli Polacy znowu kupują używane auta

„Sprzedam opla”, czyli Polacy znowu kupują używane auta

Po raz pierwszy od dwóch lat zmniejszyła się na polskim rynku wtórnym liczba ofert samochodów używanych. To efekt poprawy sytuacji gospodarczej.

W styczniu br. w Polsce wystawiono na sprzedaż prawie 196 tys. używanych aut, czyli o 2,8 tys. mniej niż w grudniu 2023 roku – wynika z raportu „Barometr AAA Auto”, opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych.

Odnotowany wynik to pierwszy od dwóch lat spadek liczby aut używanych oferowanych na rynku wtórnym, a można go tłumaczyć ogólną poprawą sytuacji gospodarczej w Polsce. Dla porównania, w krajach Europy Środkowej zanotowano wzrosty: w Czechach na rynku aut używanych przybyło 15,5 tys. samochodów, w Słowacji – 8,7 tys., a na Węgrzech – aż 19,3 tys. pojazdów. Mediana ceny używanych samochodów w Polsce w styczniu to 33,9 tys. złotych, czyli o 1 tys. złotych więcej niż miesiąc wcześniej.

Po raz pierwszy od dwóch lat w styczniu zmniejszyła się liczba ofert samochodów na wtórnym rynku. Powodem jest zwiększony popyt, a ten jest odzwierciedleniem sytuacji, która ma miejsce w przypadku aut nowych. Całkowita liczba rejestracji nowych samochodów osobowych w 2023 roku wyniosła ponad 475 tys. pojazdów, co oznacza ponad 13 proc. wzrost rok do roku. O wzroście sprzedaży dla rynku pierwotnego oraz wtórnego decydują korzystne informacje, które płyną z rynku finansowego, m.in. spadek inflacji oraz wzrost siły nabywczej klientów, w tym przedsiębiorców

– powiedziała Karolina Topolova, dyrektor generalna i prezes zarządu AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

„Sprzedam opla” wciąż na topie

Według danych AAA Auto w styczniu tego roku na polskim rynku wtórnym najczęściej oferowano na sprzedaż auta marki Opel Astra, których dotyczyło 5,4 tys. ofert. Drugie miejsce zajęła marka Audi A4 z 4,3 tys. ofert, a trzeci był Volkswagen Golf, który znalazł się w 4 tys. ogłoszeń. W następnej kolejności znalazły się auta napędzane LPG (11 382), hybrydowe (4 789), elektryczne (1 856), CNG (45), E85 (68) oraz wodorowe (3).

Najwięcej wystawionych na sprzedaż używanych aut w Polsce to diesle – aż 92,5 tys. (auta z silnikami benzynowymi – ponad 85 tys.). Mediana przebiegu aut używanych na sprzedaż w naszym kraju wynosi 177,9 tys. km, a wieku – 11,6 lat.

Źródło: AAA Auto
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz częściej kupują auta używane

W 2024 roku co czwarte polskie przedsiębiorstwo chce kupić samochód, ale zmalał odsetek firm, które chcą swoją flotę uzupełnić autami całkowicie nowymi.
2 MIN CZYTANIA

Polacy są coraz mniej zainteresowani elektrykami

Coraz mniej Polaków deklaruje chęć nabycia pojazdów z silnikiem elektrycznym, a jednocześnie rośnie zainteresowanie samochodami na ropę i benzynę.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

E-papierosy znikną ze sklepów?

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które zakażą sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Celem jest troska o zdrowie, szczególnie młodych ludzi–.
2 MIN CZYTANIA

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.
2 MIN CZYTANIA