Rada Polityki Pieniężnej podczas czwartkowego posiedzenia zgodnie z oczekiwaniami ponownie podniosła stopy procentowe.

Tym razem RPP zdecydowała się na podwyżkę o 75 punktów bazowych, co oznacza, że stopa referencyjna w Polsce wynosi 5,25 proc. Jeśli chodzi o stopę lombardową to wynosi ona 5,75 proc., depozytowa – 4,75 proc., redyskontowa weksli – 5,30 proc., a dyskontowa weksli – 5,35 proc. w skali rocznej.

„Rada oceniła, że utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej” – napisano w oficjalnym komunikacie po posiedzeniu RPP. „Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych.” – dodano.

Rada podkreśliła, że dalsze decyzje odnośnie wysokości stóp procentowych będą podejmowane w oparciu o informacje dotyczące perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, a także na podstawie wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę.

Dzisiejsza podwyżka stóp procentowych jest już kolejną z rzędu taką decyzją Rady, choć należy zaznaczyć, że podczas kwietniowego posiedzenia stopy podniesiono o 100 punktów bazowych, czyli o 25 punktów więcej niż teraz.

Poprzedni artykułW pogoni za nieśmiertelnością, czyli „Krawiec” Mrożka odczytany na nowo. Ten spektakl koniecznie trzeba zobaczyć
Następny artykułNiemcy zapraszają Serbię do Unii Europejskiej