fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseStopy procentowe znowu poszły w górę. Sprawdź o ile!

Stopy procentowe znowu poszły w górę. Sprawdź o ile!

Rada Polityki Pieniężnej podczas czwartkowego posiedzenia zgodnie z oczekiwaniami ponownie podniosła stopy procentowe.

Tym razem RPP zdecydowała się na podwyżkę o 75 punktów bazowych, co oznacza, że stopa referencyjna w Polsce wynosi 5,25 proc. Jeśli chodzi o stopę lombardową to wynosi ona 5,75 proc., depozytowa – 4,75 proc., redyskontowa weksli – 5,30 proc., a dyskontowa weksli – 5,35 proc. w skali rocznej.

„Rada oceniła, że utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej” – napisano w oficjalnym komunikacie po posiedzeniu RPP. „Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych.” – dodano.

Rada podkreśliła, że dalsze decyzje odnośnie wysokości stóp procentowych będą podejmowane w oparciu o informacje dotyczące perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, a także na podstawie wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę.

Dzisiejsza podwyżka stóp procentowych jest już kolejną z rzędu taką decyzją Rady, choć należy zaznaczyć, że podczas kwietniowego posiedzenia stopy podniesiono o 100 punktów bazowych, czyli o 25 punktów więcej niż teraz.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Banki w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość

Banki w Polsce spodziewają się wzrostu popytu na kredyty w ciągu najbliższego półrocza i są w tym względzie większymi optymistami niż banki w regionie.
2 MIN CZYTANIA

Niewola pod maską demokracji i rozwoju [RECENZJA]

Czy w Polsce można kupić sobie ustawę gospodarczą? Przynieść ją w teczce? Oczywiście. O ile zrobi się to dyskretnie. W książce „Hitman – nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty” John Perkins, były lobbysta pokazuje, jak się to, na ogromną skalę, robi na świecie.
7 MIN CZYTANIA

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polscy inwestorzy pozostają optymistami

Prawie połowa polskich inwestorów oczekuje, że ich zwroty z inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą wyższe niż rok wcześniej.
2 MIN CZYTANIA

Branża transportowa coraz bardziej zadłużona

Rosną długi polskiej branży TSL, która reaguje na to większą ostrożnością w zawieraniu umów z ewentualnymi kontrahentami, czym chce zmniejszyć własne ryzyko finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Będą ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkowymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Chodzi o kwestię rozliczania wydatków inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA