fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatŚwiat rezygnuje z dolara

Świat rezygnuje z dolara

Banki centralne na całym świecie rezygnują z dolara na rzecz poszerzania rezerw złota.

Według danych Światowej Rady Złota w ciągu ostatniej dekady banki na świecie zwiększyły swoje rezerwy złota o ponad 4,5 tys. ton. We wrześniu 2021 r. globalne rezerwy złota wyniosły 36 tys. ton, czyli najwięcej od 1990 r.

W ciągu ostatniej dekady znacznie zmalało znaczenie dolara jako waluty rezerwowej. Według analityków banki centralne, szczególnie w krajach rozwijających się, traktują złoto jako pewniejszą inwestycję. Taki trend jest zauważalny od kryzysu finansowego w 2008 r. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2021 r. Tajlandia kupiła 90 ton złotego kruszcu, Indie – 70 a Brazylia – 60 ton.

Na korzyść złota przemawia również fakt, że jego wartość jest stabilniejsza od pieniądza fiducjarnego.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA