fbpx
wtorek, 14 stycznia, 2025
Strona głównaFelietonŚwiąteczne życzenia, czyli Polacy zasługują na kolejny cud gospodarczy

Świąteczne życzenia, czyli Polacy zasługują na kolejny cud gospodarczy

Wolnorynkowe i proprzedsiębiorcze idee w Polsce – mimo szerzącego się na każdym kroku socjalizmu w różnej postaci i próby uzależniania wszystkich od tego, co państwowe – jeszcze nie zginęły. I jeśli gdzieś szukać pociechy i upatrywać nadziei na lepsze jutro, to chyba właśnie w tym. Niech to będzie taki wiatr w żagle dla wszystkich, którym gospodarczy rozwój Polski leży na sercu.

Kilka dni temu miałem zaszczyt wziąć udział w organizowanej przez Centrum im. Adama Smitha oraz Biuro Rzecznika MŚP konferencji „Z czego jutro …? DROGI DO WOLNOŚCI” w 35. rocznicę przywrócenia wolności gospodarczej, powstania Akcji Gospodarczej i uchwalenia ustawy Wilczka. Pierwsza refleksja, jaka nasunęła mi się tuż po tym, gdy dostałem zaproszenie na to wydarzenie, była niestety mocno pesymistyczna – 35 lat minęło, a my z roku na rok tej wolności gospodarczej mamy coraz mniej i tak po prawdzie niewiele już z dobrodziejstw tej ustawy w naszym życiu ekonomicznym zostało.

Nie miejsce tu, by o przyczynach tego stanu rzeczy pisać, bo gdybyśmy chcieli rzeczowo i merytorycznie podejść do tematu, moglibyśmy pisać bez końca. Niemniej ogromny plus jest taki, że o ustawie Wilczka ktoś nie tylko jeszcze pamięta, ale próbuje o niej przypominać nie na zasadzie sentymentalnej, ale edukacyjnej. A przecież ten genialny w swojej prostocie akt prawny to absolutnie najważniejsze wydarzenie z punktu widzenia polskiej gospodarki w ostatnim 100-leciu. Nie byłoby żadnego „cudu gospodarczego”, z którego dobrodziejstw wciąż korzystamy, bez tej ustawy. To ona wylała fundamenty pod całą polską przedsiębiorczość, którą po 1989 r. szczycimy się w całym świecie i która stworzyła krwioobieg całej naszej gospodarki. I choć sektorowi MŚP od tego czasu rzuca się coraz więcej kłód pod nogi, to nasi dzielni przedsiębiorcy się nie poddają. Tak czy inaczej, do rozwiązań zawartych w ustawie Wilczka warto byłoby wrócić, choć oczywiście zdaję sobie sprawę, że dziś brzmi to trochę jak marzenie ściętej głowy.

Podczas wspomnianego wydarzenia Pani Barbara Wilczek-Michalik (córka ministra Mieczysława Wilczka) we współpracy z Centrum im. Adama Smitha wręczyła Nagrody Wilczka, zaznaczając, że chciałaby, aby – podobnie jak chociażby Nagrody Kisiela – zwyczaj ten wszedł na stałe do repertuaru polskich wydarzeń promujących przedsiębiorczość i głoszenie wolności. A ja z ogromną satysfakcją dzielę się z Szanownymi Czytelnikami wiadomością, że spośród czterech laureatów I edycji Nagrody Wilczka dwóch to przyjaciele naszej redakcji: ks. Jacek Gniadek – stały felietonista „FPG” i największy wolnościowiec wśród współczesnych katolickich księży oraz Andrzej Sadowski – założyciel i prezydent Centrum im. Adama Smitha, który często pojawia się na naszych łamach w roli eksperta (pozostała dwójka laureatów to Andrzej Walczak, współzałożyciel grupy ATLAS oraz przedsiębiorca Andrzej Laskowski). Ks. Gniadek, odbierając nagrodę, słusznie zauważył, że „głównym bohaterem tamtych czasów wcale nie był Wilczek. Tymi bohaterami byli polscy przedsiębiorcy”.

Tak się złożyło, że kilka tygodni wcześniej w Warszawie odbył się X Zjazd Austriacki, powiązany z 20-leciem istnienia Instytutu Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa. O tym wydarzeniu szerzej pisał w swoim felietonie red. Łukasz Warzecha. Ja tylko dodam, że oba pokazują, iż wolnorynkowe i proprzedsiębiorcze idee w Polsce – mimo szerzącego się na każdym kroku socjalizmu w różnej postaci i próby uzależniania wszystkich od tego, co państwowe – jeszcze nie zginęły. I jeśli gdzieś szukać pociechy i upatrywać nadziei na lepsze jutro, to chyba właśnie w tym. Niech to będzie taki wiatr w żagle dla wszystkich, którym gospodarczy rozwój Polski leży na sercu. Bo ten rozwój nieodłącznie związany jest z wolnością, a nie z kolejnymi odsłonami etatyzmu.

Na Święta Bożego Narodzenia AD 2023 i u progu 2024 roku sobie i wszystkim ludziom dobrej woli życzę: stabilnego i odbiurokratyzowanego prawa, niskich i prostych podatków oraz uwolnienia przedsiębiorczego potencjału Polaków poprzez zwiększenie wolności gospodarczej. Tylko tyle i aż tyle.

Krzysztof Budka

Każdy felietonista FPG24.PL prezentuje własne poglądy i opinie

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal

Z pewnością zgodzimy się wszyscy, że najbardziej nieakceptowalną i wywołującą oburzenie formą działania każdej władzy, niezależnie od ustroju, jest działanie w tajemnicy przed własnym obywatelem. Nawet jeżeli nosi cechy legalności. A jednak decydentom i tak udaje się ukryć przed społeczeństwem zdecydowaną większość trudnych i nieakceptowanych działań, dzięki wypracowanemu przez wieki mechanizmowi.
5 MIN CZYTANIA

Legia jest dobra na wszystko!

No to mamy chyba „początek początku”. Dotychczas tylko się mówiło o wysłaniu wojsk NATO na Ukrainę, ale teraz Francja uderzyła – jak mówi poeta – „w czynów stal”, to znaczy wysłała do Doniecka 100 żołnierzy Legii Cudzoziemskiej. Muszę się pochwalić, że najwyraźniej prezydent Macron jakimści sposobem słucha moich życzliwych rad, bo nie dalej, jak kilka miesięcy temu, w nagraniu dla portalu „Niezależny Lublin”, dokładnie to mu doradzałem – żeby mianowicie, skoro nie może już wytrzymać, wysłał na Ukrainę kontyngent Legii Cudzoziemskiej.
5 MIN CZYTANIA

Rozzłościć się na śmierć

Nie spędziłem majówki przed komputerem i w Internecie. Ale po powrocie do codzienności tym bardziej widzę, że Internet stał się miejscem, gdzie po prostu nie można odpocząć.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA