fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatŚwiatowa gospodarka idzie na rekord

Światowa gospodarka idzie na rekord

Mimo szalejącej pandemii Covid-19 globalna gospodarka w 2022 r. po raz pierwszy w historii przekroczy magiczną barierę 100 bln dolarów - wynika z analizy brytyjskiego Centre for Economics and Business Research (CEBR).

W opublikowanym w niedzielę raporcie „World Economic League Table 2022” podkreślono, że wcześniejsze analizy CEBR mówiły, że granica 100 bln dolarów zostanie przekroczona dopiero w 2024 r.
„Mimo rozprzestrzeniania się wariantu Omicron, znacznie poprawiona odporność w wielu krajach pozwala na wprowadzanie zdecydowanie mniejszych obostrzeń gospodarczych, a większe możliwości dostosowania się gospodarek do ograniczeń powodują, że odnawianie restrykcji jest dla nich mniejszym ciosem niż wcześniej” – wyjaśniono w analizie.

CEBR podkreśliło również, że w nadchodzących latach głównym wyzwaniem dla świata będzie inflacja, a między 2023 a 2024 świat może nawiedzić recesja.
— Ważnym wyzwaniem świata dla najbliższej dekady będzie temat inflacji, która teraz osiągnęła w USA 6,8 proc. – powiedział wiceprezes CEBR Douglas McWilliams.

Raport brytyjskiego think-tanku przewiduje też, że w 2030 r. Chiny prześcigną USA i staną się największą gospodarką świata, podczas gdy w przyszłym roku Indie przegonią Francję. Poza tym, przewidywania mówią, że w 2033 r. Niemcy prześcigną Japonię, a do 2036 r. Rosja wkroczy do czołowej dziesiątki największych gospodarek świata.

Jeśli chodzi o Polskę, to analitycy CEBR prognozują, że między 2021 a 2036 r. awansujemy w rankingu z 23 na 21 miejsce. Największym wyzwaniem dla naszej gospodarki ma być natomiast transformacja energetyczna i odejście od węgla.

Z pełnym raportem w języku angielskim można zapoznać się tutaj

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA