fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaKrajSytuacja demograficzna Polski. GUS opublikował alarmujące dane

Sytuacja demograficzna Polski. GUS opublikował alarmujące dane

GUS alarmuje: do 2050 roku ubędzie aż 4,4 mln Polaków! Polska wkroczyła w stadium ostrego kryzysu demograficznego. Aby zapewnić stabilny rozwój demograficzny współczynnik dzietności powinien wynosić 2,1- 2,15 (na każde sto kobiet powinno przypadać średnio 210-215 dzieci) – obecnie jest na poziomie ok. 1,4.

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane odnośnie sytuacji demograficznej w Polsce za rok 2021: „Odnotowany w 2021 r. spadek liczby urodzeń potwierdza, że Polska wkroczyła w okres kolejnego kryzysu demograficznego (który miał już przejściowo miejsce w latach 1997-2007), ale obecny prawdopodobnie może mieć charakter dłuższej tendencji”.

GUS podkreśla, że niestety nie należy oczekiwać powrotu do wysokiego poziomu dzietności i zażegnania kryzysu urodzeń. Co więcej – instytucja ostrzega, że: „utrzymywanie się przez długi czas niskiej dzietności grozi wejściem w tzw. pułapkę niskiej płodności, z której wyjście jest bardzo trudne”. W pułapkę niskiej płodności wpadają kraje, w których przez dłuższy okres współczynnik dzietności wynosi grubo poniżej wartości 2. Taka tendencja, utrzymująca się w naszym kraju, wiąże się z szybkim ubytkiem ludności. GUS przewiduje, że do 2050 r. liczba ludności Polski zmniejszy się o 4,4 mln osób.

„Największy wpływ na ten stan rzeczy będzie miała umieralność (przewiduje się, że w 2050 r. liczba zgonów sięgnie blisko 430 tys.). Będzie to konsekwencją między innymi tego, że w wiek największej umieralności systematycznie będą wchodzić roczniki należące do wyżu demograficznego z drugiej połowy lat 50. XX wieku – czyli obecni około 60-latkowie. Natomiast wiek emerytalny zaczną osiągać obecni 30, 40-latkowie” – napisano. GUS podaje, że mediana wieku ludności wyniesie ponad 52 lata, czyli o ok. 11 lat więcej niż obecnie, co oznacza, że ponad połowa mieszkańców Polski będzie miała ponad 50 lat. Prognoza nie przewiduje wzrostu liczby urodzeń. Co prawda zakłada wzrost współczynnika dzietności, ale liczebność potencjalnych matek (obecnie są to kilkuletnie dziewczynki) spowoduje, że liczba urodzeń będzie stosunkowo niska – ok. 255 tys. w 2050 r.

W Polsce dzietność spadła z poziomu 2 w 1990 r. do około 1,4 w roku 2021. Z pewnością warto się przyglądać, jak z problemem dzietności radzą sobie inne kraje europejskie. Dobrym przykładem są nasi południowi sąsiedzi. Kraj podobnie bogaty jak nasz, z podobną historią (najpierw komunistyczną, a potem transformacyjną i wolnorynkową) – jeszcze w latach 2000. dzietność Czech należała do najniższych w Europie i sięgała zaledwie 1,2. Dzisiaj jest to już wartość 1,8. Pytanie – jak Czechy to zrobiły?

Sytuacja demograficzna w kraju ma bezpośredni wpływ na stan gospodarki państwa i na rynek pracy. Tym zagadnieniom, jak i właśnie problemowi demografii w Polsce, będzie poświęcona dzisiejsza konferencja zorganizowana przez Instytut Statystyki i Demografii, SGH w Warszawie, Instytut Debaty Eksperckiej i Analiz – QUANT TANK i Fundację Przyjazny Kraj. Konferencja „DEMOGRAFIA. MIGRACJE. RYNEK PRACY W POLSCE. Perspektywy po pandemii COVID-19 i wojnie w Ukrainie” odbędzie się dziś w godz. 15.45-19.00 w budynku C – aula I, al. Niepodległości 128 (organizatorzy proszą o telefoniczne potwierdzenie udziału – 22 2996630).

 

 

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (większość nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

77. rocznica ubeckiej zbrodni na żołnierzach KWP

W maju 1946 r. w bunkrze w Bąkowej Górze pod Radomskiem dzieci znalazły ciała dwunastu żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Ciała partyzantów nosiły ślady ciężkiego bicia i tortur. Istnieje relacja mówiąca o tym, że dwóch partyzantów miało wbite w głowy gwoździe.
3 MIN CZYTANIA

Fatima, słowacki biskup „od zadań specjalnych” i katastrofa w Siewieromorsku

13 maja 1984 r. w bazie Floty Północnej w Siewieromorsku doszło do serii wybuchów arsenału wojennego ZSRR. Fatimolodzy łączą to wydarzenie z zawierzeniem Rosji i świata Maryi dokonanym przez Jana Pawła II kilka miesięcy wcześniej. Ważną rolę w tej historii odegrał biskup „od zadań specjalnych”.
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy bunt. Święto Konstytucji 3 Maja w 1946 r. w Krakowie

W ostatnich dniach kwietnia 1946 r. komunistyczne władze zabroniły oficjalnego świętowania rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W wielu miastach Polski doszło wtedy do pierwszych buntów społeczeństwa przeciwko komunistycznej władzy. Do największych zamieszek doszło wtedy m.in. w Krakowie.
4 MIN CZYTANIA