fbpx
piątek, 1 listopada, 2024
Strona głównaKrajSzara strefa w Polsce to duży problem

Szara strefa w Polsce to duży problem

W ciągu ostatnich kilku lat w Polsce urosła szara strefa.

Pod koniec 2022 r. szara strefa w Polsce sięgała 20,65 proc. PKB – wynika z raportu „Przeciwdziałanie szarej strefie w latach 2012-2022”. To o 7 pkt proc. więcej niż w 2019 r.

Eksperci UN Global Compact Network Poland przypomnieli, że jeszcze w 2014 r. polska szara strefa wynosiła 18,09 proc., ale do końca 2019 r. udało się ją obniżyć do 13,55 proc. Niestety pandemia koronawirusa oraz wybuch wojny na Ukrainie sprawiły, że szara strefa w Polsce urosła i przekroczyła poziomi sprzed 9 lat. Spośród 14 monitorowanych branż w okresie 2012-2022 w pięciu wystąpił istotny postęp w walce z szarą strefą, a w dwóch doszło do pogorszenia sytuacji.

W raporcie wskazano, że obecnie należy zwrócić uwagę na obrót paliwami płynnymi oraz napojami spirytusowymi, gdyż z uwagi na sankcje nałożone na Rosję to właśnie w tych branżach rośnie ryzyko przemytu ze Wschodu. Poza tym raport sugeruje, że możliwy jest wzrost szarej strefy w zakresie nielegalnych migracji, w zatrudnieniu (chodzi o ryzyko wzrostu tendencji do zatrudniania na czarno) oraz w zakresie pożyczek finansowych.

Autorzy badania zauważyli jednak, że pomocne w walce z szarą strefą okazały się działania Ministerstwa Finansów, polegające na powołaniu Krajowej Administracji Skarbowej, wprowadzeniu jednolitego pliku kontrolnego oraz systemu monitorowania importu i eksportu towarów. Znaczenie ma również wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur, który na razie jest dobrowolny, ale już pozwala na skuteczniejsze przeciwdziałanie nieprawidłowościom i szybką reakcję na próby wyłudzeń.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA