fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajSzara strefa w Polsce to duży problem

Szara strefa w Polsce to duży problem

W ciągu ostatnich kilku lat w Polsce urosła szara strefa.

Pod koniec 2022 r. szara strefa w Polsce sięgała 20,65 proc. PKB – wynika z raportu „Przeciwdziałanie szarej strefie w latach 2012-2022”. To o 7 pkt proc. więcej niż w 2019 r.

Eksperci UN Global Compact Network Poland przypomnieli, że jeszcze w 2014 r. polska szara strefa wynosiła 18,09 proc., ale do końca 2019 r. udało się ją obniżyć do 13,55 proc. Niestety pandemia koronawirusa oraz wybuch wojny na Ukrainie sprawiły, że szara strefa w Polsce urosła i przekroczyła poziomi sprzed 9 lat. Spośród 14 monitorowanych branż w okresie 2012-2022 w pięciu wystąpił istotny postęp w walce z szarą strefą, a w dwóch doszło do pogorszenia sytuacji.

W raporcie wskazano, że obecnie należy zwrócić uwagę na obrót paliwami płynnymi oraz napojami spirytusowymi, gdyż z uwagi na sankcje nałożone na Rosję to właśnie w tych branżach rośnie ryzyko przemytu ze Wschodu. Poza tym raport sugeruje, że możliwy jest wzrost szarej strefy w zakresie nielegalnych migracji, w zatrudnieniu (chodzi o ryzyko wzrostu tendencji do zatrudniania na czarno) oraz w zakresie pożyczek finansowych.

Autorzy badania zauważyli jednak, że pomocne w walce z szarą strefą okazały się działania Ministerstwa Finansów, polegające na powołaniu Krajowej Administracji Skarbowej, wprowadzeniu jednolitego pliku kontrolnego oraz systemu monitorowania importu i eksportu towarów. Znaczenie ma również wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur, który na razie jest dobrowolny, ale już pozwala na skuteczniejsze przeciwdziałanie nieprawidłowościom i szybką reakcję na próby wyłudzeń.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA