fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaInnowacjeSztuczna inteligencja zabierze pracę przede wszystkim kobietom

Sztuczna inteligencja zabierze pracę przede wszystkim kobietom

Wpływ rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji na środowisko pracy będzie w najbliższych latach systematycznie postępował szczególnie w najbardziej rozwiniętych gospodarkach.

Międzynarodowa Organizacja Pracy opublikowała raport na temat wpływu sztucznej inteligencji na liczbę i jakość miejsc pracy na rynku.

AI więcej pracy da, niż zabierze

Zgodnie z głównymi wnioskami, wykorzystanie w środowisku pracy możliwości generatywnej sztucznej inteligencji może doprowadzić do sytuacji, w której powstanie więcej nowych miejsc pracy, niż zostajnie zamkniętych.

Dokument zakłada, że IA będzie używana przede wszystkim do automatyzacji pewnych czynności i pomoże usprawnić już istniejące procesy oraz wpłynie na intensywność wykonywanych obowiązków. Jednocześnie jej wpływ będzie widoczny na 5,5 proc. miejsc pracy w krajach o wysokich dochodach i zaledwie przy 0,4 proc. stanowisk w państwach charakteryzujących się niskim poziomem zarobków.

Kobiety szczególnie narażone

Sztuczna inteligencja będzie w najszerszym zakresie wykorzystywana w pracy biurowej.  Może być użyta nawet przy jednej czwartej realizowanych w biurach zadań.

IA na pewno doprowadzi do powstania wielu nowych miejsc pracy, jednak część z obecnie funkcjonujących przestanie być potrzebna. MOP szacuje, że obecnie kobiety zajmują 4 proc. stanowisk, które mogą zostać zlikwidowane w wyniku wykorzystywania sztucznej inteligencji. Sytuacja ta dotyczy tylko 1,4 proc. miejsc pracy mężczyzn.

ilo.org

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rynek nieruchomości przed nowymi wyzwaniami

Przed przedsiębiorcami działającymi na rynku mieszkaniowym stoi perspektywa wdrażania nowych instrumentów opartych na sztucznej inteligencji. Tylko umiejętnie wykorzystane AI będzie sprzyjać pozytywnym zmianom na tym rynku.
3 MIN CZYTANIA

Europejczycy nie gęsi i swoją sztuczną inteligencję mają

W Europie powstają kolejne firmy, które chcą udostępnić swoim klientom możliwość korzystania z serwisów opartych o generatywną sztuczną inteligencję.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy na prestiżowych targach na Tajwanie

Polskie firmy wraz z przedstawicielami administracji, nauki oraz instytucji otoczenia biznesu reprezentowały Polskę na prestiżowych targach SEMICON.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA