fbpx
sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaInnowacjeSztuczna inteligencja zabierze pracę przede wszystkim kobietom

Sztuczna inteligencja zabierze pracę przede wszystkim kobietom

Wpływ rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji na środowisko pracy będzie w najbliższych latach systematycznie postępował szczególnie w najbardziej rozwiniętych gospodarkach.

Międzynarodowa Organizacja Pracy opublikowała raport na temat wpływu sztucznej inteligencji na liczbę i jakość miejsc pracy na rynku.

AI więcej pracy da, niż zabierze

Zgodnie z głównymi wnioskami, wykorzystanie w środowisku pracy możliwości generatywnej sztucznej inteligencji może doprowadzić do sytuacji, w której powstanie więcej nowych miejsc pracy, niż zostajnie zamkniętych.

Dokument zakłada, że IA będzie używana przede wszystkim do automatyzacji pewnych czynności i pomoże usprawnić już istniejące procesy oraz wpłynie na intensywność wykonywanych obowiązków. Jednocześnie jej wpływ będzie widoczny na 5,5 proc. miejsc pracy w krajach o wysokich dochodach i zaledwie przy 0,4 proc. stanowisk w państwach charakteryzujących się niskim poziomem zarobków.

Kobiety szczególnie narażone

Sztuczna inteligencja będzie w najszerszym zakresie wykorzystywana w pracy biurowej.  Może być użyta nawet przy jednej czwartej realizowanych w biurach zadań.

IA na pewno doprowadzi do powstania wielu nowych miejsc pracy, jednak część z obecnie funkcjonujących przestanie być potrzebna. MOP szacuje, że obecnie kobiety zajmują 4 proc. stanowisk, które mogą zostać zlikwidowane w wyniku wykorzystywania sztucznej inteligencji. Sytuacja ta dotyczy tylko 1,4 proc. miejsc pracy mężczyzn.

ilo.org

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA