fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaInnowacjeSztuczna inteligencja zabierze pracę przede wszystkim kobietom

Sztuczna inteligencja zabierze pracę przede wszystkim kobietom

Wpływ rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji na środowisko pracy będzie w najbliższych latach systematycznie postępował szczególnie w najbardziej rozwiniętych gospodarkach.

Międzynarodowa Organizacja Pracy opublikowała raport na temat wpływu sztucznej inteligencji na liczbę i jakość miejsc pracy na rynku.

AI więcej pracy da, niż zabierze

Zgodnie z głównymi wnioskami, wykorzystanie w środowisku pracy możliwości generatywnej sztucznej inteligencji może doprowadzić do sytuacji, w której powstanie więcej nowych miejsc pracy, niż zostajnie zamkniętych.

Dokument zakłada, że IA będzie używana przede wszystkim do automatyzacji pewnych czynności i pomoże usprawnić już istniejące procesy oraz wpłynie na intensywność wykonywanych obowiązków. Jednocześnie jej wpływ będzie widoczny na 5,5 proc. miejsc pracy w krajach o wysokich dochodach i zaledwie przy 0,4 proc. stanowisk w państwach charakteryzujących się niskim poziomem zarobków.

Kobiety szczególnie narażone

Sztuczna inteligencja będzie w najszerszym zakresie wykorzystywana w pracy biurowej.  Może być użyta nawet przy jednej czwartej realizowanych w biurach zadań.

IA na pewno doprowadzi do powstania wielu nowych miejsc pracy, jednak część z obecnie funkcjonujących przestanie być potrzebna. MOP szacuje, że obecnie kobiety zajmują 4 proc. stanowisk, które mogą zostać zlikwidowane w wyniku wykorzystywania sztucznej inteligencji. Sytuacja ta dotyczy tylko 1,4 proc. miejsc pracy mężczyzn.

ilo.org

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA