fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaŚwiatSzwedzki rząd murem za gotówką i atomem

Szwedzki rząd murem za gotówką i atomem

Szwedzki rząd aktywnie popiera płacenie gotówką, demonstrując w ten sposób swój sprzeciw wobec Brukseli dążącej do implementacji w eurolandzie obrotu bezgotówkowego. Porzucił też plany dotyczące energii odnawialnej stawiając na atom, a cele klimatyczne z Agendy 2030 są rugowane z oficjalnych dokumentów rządowych.

Prawicowy rząd szwedzki chce, by wykorzystanie gotówki w kraju rosło nawet kosztem programów rozwoju obrotu bezgotówkowego. Powołał nawet specjalnego pełnomocnika, który otrzymał zadanie wykreowania mechanizmów wspierających prawa ludzi do płacenia gotówką. Nie chodzi tylko o szwedzkich obywateli przyzwyczajonych do obrotu gotówką, ale wzięto także pod uwagę aspekt bezpieczeństwa finansowego szwedzkich rodzin, czyli zapewnienia im możliwości dokonywania płatności gotówką w sytuacjach nadzwyczajnych i kryzysowych.

Sklepy mają przyjmować gotówkę!

– Zasadniczo chodzi o to, aby nie zostać wykluczonym z możliwości płacenia – powiedział Niklas Wykman, szwedzki minister rynków finansowych, na specjalnej konferencji prasowej. Tam też przekazano informację o tym, że rząd chce zobligować sklepy odpowiednimi przepisami do przyjmowania gotówki.

Po latach zachłystywania się nowinkami teleinformatycznymi część Szwedów zorientowała się, że owszem, jest to wygodne (a nawet bardzo wygodne) ale w społeczeństwie bezgotówkowym bardzo łatwo jest rządowi kontrolować zakupy obywateli – zarówno monitorując je na bieżąco i w ten sposób pozyskując wiedzę o ludziach, jak i w sytuacjach kryzysowych, limitując obywatelom dostęp do pieniędzy lub nawet odcinając ich od nich na dłuższy czas.

Dokładając do tego jeszcze proponowany cyfrowy identyfikator i portfel, mamy stworzonego wzorowego obywatela, skłonnego do daleko idących wyrzeczeń i prowadzenia życia wyłącznie takiego, jakie ktoś tam „na górze” mu zorganizuje.

Taniej, bo bez celów klimatycznych

Szwedzki rząd porzucił także plany poprzedniego, socjalistycznego gabinetu rozwoju rynku energii przede wszystkim oparciu o OZE. Będzie stawiał za to na rozwój energetyki jądrowej. Od nowego roku z opłat za paliwo dla kierowców aut osobowych zdjęte zostały podatki klimatyczne, w efekcie czego cena oleju napędowego spadła o ponad 4 korony szwedzkie (ok. 0,35 euro, czyli 39 proc. mniej) za litr i wynosi obecnie 17 koron (1,50 euro). Warto w tym miejscu przywołać dane, mówiące o tym, że w 2022 roku, gdy u władzy byli socjaliści, cena oleju napędowego sięgnęła w pewnym momencie aż 28 koron szwedzkich (2,46 euro) za litr.

Wspomniany rząd socjalistów umieścił w zaleceniach dla rządowych agend szwedzkich zapis o potrzebie pracy na rzecz osiągnięcia celów Agendy 2030. Szwecja usuwa obecnie cele Agendy 2030 ze wszystkich dokumentów adresowanych do organizacji rządowych, m.in. do Szwedzkiej Agencji Energetycznej, Szwedzkiej Agencji Chemikaliów, Szwedzkiej Agencja Gospodarki Morskiej i Wodnej oraz Szwedzkiej Agencja Żywności. Z kolei gminom i regionom nowy rząd obciął dotację centralną, która była wcześniej wypłacana na animację współpracy w ramach Agendy 2030.

Wygląda więc na to, że Szwecja wymyka się z rąk globalistów spod znaku WEF i Agendy 2030.

 

(na podstawie serwisu RMX News, więcej: tutaj.)

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA