fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaKrajSzykuje się wielki strajk w ZUS

Szykuje się wielki strajk w ZUS

Związkowcy pracujący w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych planują dużą akcję protestacyjną, która ma nastąpić tuż przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi.

Jak dowiedział się portal InnPoland Związkowa Alternatywa zorganizuje strajk w ZUS, a ma się on odbyć kilka dni przed wyborami parlamentarnymi, które są zaplanowane na 15 października 2023 roku.

Informację tę potwierdził portalowi Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związkowej Alternatywy, który dodał, że organizacja strajku jest konsultowana z prawnikami, aby na pewno wszystko było zgodne z prawem. Sam strajk to skutek braku porozumienia pomiędzy pracownikami ZUS a pracodawcą w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Według związkowców przedstawiciele ZUS w ogóle nie podjęli z nimi rozmów, mimo że obliguje ich do tego ustawa. Jak wyjaśnił Piotr Szumlewicz postulat Związkowej Alternatywy jest jeden, czyli 1200 złotych wynagrodzeń zasadniczych z wyrównaniem od 1 lipca 2023.

Z naszej ekspertyzy wynika, że jeśli ZUS odmawia negocjacji z nami, to mamy pełne prawo w trybie natychmiastowym przystąpić do referendum strajkowego i jeśli ono się uda, to nasz strajk będzie w pełni legalny. W związku z tym ruszyliśmy z tym referendum dziś i ono potrwa trzy tygodnie – do 4 października 2023 roku

– powiedział Piotr Szumlewicz w rozmowie z InnPoland.

Portal InnPoland nieoficjalnie dowiedział się, że wielu pracowników ZUS popiera postulaty związkowców.

Według zapowiedzi przewodniczącego Związkowej Alternatywy omawiany strajk może odbyć się w dniu 11 lub 12 października.

Źródło: InnPoland

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA