fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaKrajSzykuje się wielki strajk w ZUS

Szykuje się wielki strajk w ZUS

Związkowcy pracujący w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych planują dużą akcję protestacyjną, która ma nastąpić tuż przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi.

Jak dowiedział się portal InnPoland Związkowa Alternatywa zorganizuje strajk w ZUS, a ma się on odbyć kilka dni przed wyborami parlamentarnymi, które są zaplanowane na 15 października 2023 roku.

Informację tę potwierdził portalowi Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związkowej Alternatywy, który dodał, że organizacja strajku jest konsultowana z prawnikami, aby na pewno wszystko było zgodne z prawem. Sam strajk to skutek braku porozumienia pomiędzy pracownikami ZUS a pracodawcą w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Według związkowców przedstawiciele ZUS w ogóle nie podjęli z nimi rozmów, mimo że obliguje ich do tego ustawa. Jak wyjaśnił Piotr Szumlewicz postulat Związkowej Alternatywy jest jeden, czyli 1200 złotych wynagrodzeń zasadniczych z wyrównaniem od 1 lipca 2023.

Z naszej ekspertyzy wynika, że jeśli ZUS odmawia negocjacji z nami, to mamy pełne prawo w trybie natychmiastowym przystąpić do referendum strajkowego i jeśli ono się uda, to nasz strajk będzie w pełni legalny. W związku z tym ruszyliśmy z tym referendum dziś i ono potrwa trzy tygodnie – do 4 października 2023 roku

– powiedział Piotr Szumlewicz w rozmowie z InnPoland.

Portal InnPoland nieoficjalnie dowiedział się, że wielu pracowników ZUS popiera postulaty związkowców.

Według zapowiedzi przewodniczącego Związkowej Alternatywy omawiany strajk może odbyć się w dniu 11 lub 12 października.

Źródło: InnPoland

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA