fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaŚwiatTajemniczy wzrost włoskiego eksportu do Chin

Tajemniczy wzrost włoskiego eksportu do Chin

Eksport z Włoch do Chin potroił się w nieco ponad rok. Problem polega na tym, że nawet eksperci nie potrafią wyjaśnić, co jest tego przyczyną. Największy eksportowy boom zanotował przemysł farmaceutyczny.

Eksport z Włoch do Chin w lutym 2023 r. wyniósł nieco ponad 3 miliardy euro, co oznacza wzrost o ok. 130 proc. w porównaniu z lutym 2022 r., kiedy to jego wartość była na poziomie 1,3 miliarda euro. Dla porównania – w styczniu 2022 r. Włochy wyeksportowały do drugiej największej gospodarki świata towary i usługi o wartości ok. miliarda euro.

Taki boom byłby trudny do wyjaśnienia nawet w normalnych okolicznościach. Teraz, gdy wojna Rosji na Ukrainie i wstrząsy w łańcuchu dostaw zakłócają tradycyjne przepływy handlowe, jest to tym bardziej tajemnicze. Zwłaszcza biorąc pod uwagę dotychczasową włoską politykę wobec Chin. Co prawda bowiem Włochy są jedynym krajem Grupy Siedmiu (G7), który przystąpił do gigantycznego planu inwestycyjnego Chin – Inicjatywy Pasa i Szlaku, ale korzyści gospodarcze tego sojuszu od 2019 r. są mocno ograniczone. Co więcej, stosunki na linii Rzym-Pekin znacznie się ochłodziły już za czasów premiera Mario Draghiego, a jego następczyni zdaje się kontynuować ten kierunek. Giorgia Meloni zasygnalizowała Stanom Zjednoczonym, że wycofa się z kontrowersyjnej umowy z Chinami przed końcem roku.

Tym, co czyni te dane jeszcze bardziej zagadkowymi, jest fakt, że wszystko sprowadza się do bardzo specyficznego segmentu sektora farmaceutycznego. A dokładniej do leków składających się z produktów zmieszanych lub niezmieszanych do celów terapeutycznych lub profilaktycznych, pakowanych w odmierzonych dawkach. Eksport tej grupy produktów wzrósł w lutym br. do 1,84 miliarda euro, co stanowiło prawie dwie trzecie całego włoskiego eksportu do Chin w tym miesiącu.

Skąd ten wzrost? Włoskie media spekulują, że siłą napędową jest rosnący chiński popyt na UDCA – substancję chemiczną stosowaną głównie w lekach na wątrobę, która podobno ma pomagać w zapobieganiu Covid-19. Tak więc nagłe zakończenie chińskiej strategii „zero COVID” i późniejsze rozprzestrzenianie się wirusa w całym kraju może być przyczyną tego boomu eksportowego. Jednak wydaje się, że zdecydowana większość populacji Chin zachorowała na Covid-19 w grudniu i styczniu br., co oznacza, że wyzdrowieliby wcześniej niż włoski eksport zaczął rosnąć.

Ale sam popyt na UDCA nie wyjaśnia szczytowego eksportu. Industria Chimica Emiliana – włoska firma, która jest największym na świecie zintegrowanym producentem UDCA i produktów zawierających kwasy żółciowe, osiąga roczną sprzedaż na poziomie około 300 milionów euro, co stanowi zaledwie ułamek skoku we włoskim eksporcie farmaceutycznym do Chin. Wątpliwości rosną, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę najnowsze chińskie dane dotyczące zakupu leków, które rzekomo masowo przybywają do kraju. Licząc czas wysyłki, leki – niezależnie od ich rodzaju – powinny były dotrzeć do Chin i zostać uwzględnione w kwietniowych danych handlowych. Tymczasem w opublikowanych danych nie było zauważalnej zmiany. Jednym z wyjaśnień może być zmiana handlu regionalnego. „Prawdopodobnie jest to popyt na leki z Chin” – powiedział Peter Ceretti, dyrektor Eurasia Group, który badał sprawę.
„Więksi włoscy producenci farmaceutyków wysyłają tyle włoskich produktów, ile tylko mogą. I być może niektórzy producenci przenoszą niemieckie i inne leki produkowane w Unii Europejskiej do Włoch w celu reeksportu do Chin”.

Źródło: bloomberg.com
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA