fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaBiznesNadeszły ciężkie czasy dla taksówkarzy

Nadeszły ciężkie czasy dla taksówkarzy

W 2023 roku w Polsce zamknięto przeszło 700 firm zajmujących się przewozem osób. Były to głównie działalności jednoosobowe. Perspektywy dla branży nie są optymistyczne.

Kondycja branży taksówkarskiej w Polsce jest w fatalnym stanie, a dowodem tego są zamykające się lub zawieszane działalności związane z przewozem osób – podaje „Rzeczpospolita”. Ostatnie dane pokazują, że w samym 2023 r. z rynku zniknęło ponad 700 firm przewożących ludzi, a zawieszono kolejne 3 tys.

Na koniec trzeciego kwartału br. w Polsce zarejestrowanych było niespełna 51 tys. firm działających w branży taksówkarskiej, co oznacza, że od marca 2020 r., czyli momentu wybuchu pandemii koronawirusa, zniknęło niemal 5 tys. takich przedsiębiorstw. Większość upadających podmiotów to jednoosobowe działalności gospodarcze, choć podobne problemy nie omijają też korporacji taksówkarskich, które też muszą zamykać działalność.

Eksperci przytaczani przez „Rzeczpospolitą” alarmują, że sytuacja branży jest fatalna, a aż 85 proc. badanych firm taksówkarskich jest w złej lub bardzo złej kondycji finansowej. Analiza DnB wykazała, że zaledwie 0,05 proc. osób prowadzących biznes taksówkarski zadeklarowało, że ich kondycja finansowa jest dobra.

Gazeta podała, że firmy taksówkarskie zamykają się w Polsce od lat, ale w czasie pandemii zjawisko uległo przyspieszeniu. Cytowany przez dziennik analityk DnB Tomasz Starzyk powiedział, że jeśli negatywny trend utrzyma się w kolejnym roku, to jesienią 2024 r. liczba firm taxi w Polsce spadnie poniżej 50 tys. W ten sposób sektor skurczy się o ponad 20 tys. zarejestrowanych podmiotów. Dodatkowo plasuje się on w pierwszej dziesiątce branż z największą liczbą zawieszonych firm (w tej grupie są m.in. podmioty z branży hotelarskiej czy restauracyjnej) – tylko w 2023 r. jest to już 3 tys. podmiotów.

Źródło: PAP, Rzeczposopolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA