fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesTen sektor też ucierpi przez wojnę

Ten sektor też ucierpi przez wojnę

Rosyjska agresja na Ukrainę uderzy w interesy polskich firm kosmetycznych, które działały na obu tych rynkach – informuje „Rzeczpospolita”.

Z artykułu „Rzeczpospolitej” dowiadujemy się, że w ostatnich latach polski eksport kosmetyków rósł średnio o 9 proc. rocznie, przekraczając w 2021 r. aż 4,2 mld euro. Przez wojnę na Ukrainie polskie firmy będą musiały jednak poszukać nowych rynków zbytu, a także przebudować łańcuchy dostaw i surowców, bo wiele z nich sprowadzano z Ukrainy.

– Mimo iż te rynki były dla nas istotne, jestem pewien, że do końca roku uda się nam efektywnie przeorientować działalność eksportową na inne kierunki – powiedział „Rzeczpospolitej” Pawel Orfinger, prezes spółki Dr Irena Eris.
– Ukraina była dla nas głównym rynkiem na wschodzie i jednym z pięciu największych rynków eksportowych – stwierdziła z kolei Lidia Ziaja, kierownik działu eksportu w spółce Ziaja Ltd, jednej z największych polskich firm kosmetycznych.

Z informacji „Rz” wynika, że polski eksport do Rosji i na Ukrainę stanowił ok. 12 proc. zagranicznej sprzedaży kosmetyków. Według cytowanego przez dziennik Krzysztofa Mrówczyńskiego, menedżera w Departamencie Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao, wymienione rynki generowały ok. 5 proc. wszystkich przychodów polskich firm kosmetycznych.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA