fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesTen sektor też ucierpi przez wojnę

Ten sektor też ucierpi przez wojnę

Rosyjska agresja na Ukrainę uderzy w interesy polskich firm kosmetycznych, które działały na obu tych rynkach – informuje „Rzeczpospolita”.

Z artykułu „Rzeczpospolitej” dowiadujemy się, że w ostatnich latach polski eksport kosmetyków rósł średnio o 9 proc. rocznie, przekraczając w 2021 r. aż 4,2 mld euro. Przez wojnę na Ukrainie polskie firmy będą musiały jednak poszukać nowych rynków zbytu, a także przebudować łańcuchy dostaw i surowców, bo wiele z nich sprowadzano z Ukrainy.

– Mimo iż te rynki były dla nas istotne, jestem pewien, że do końca roku uda się nam efektywnie przeorientować działalność eksportową na inne kierunki – powiedział „Rzeczpospolitej” Pawel Orfinger, prezes spółki Dr Irena Eris.
– Ukraina była dla nas głównym rynkiem na wschodzie i jednym z pięciu największych rynków eksportowych – stwierdziła z kolei Lidia Ziaja, kierownik działu eksportu w spółce Ziaja Ltd, jednej z największych polskich firm kosmetycznych.

Z informacji „Rz” wynika, że polski eksport do Rosji i na Ukrainę stanowił ok. 12 proc. zagranicznej sprzedaży kosmetyków. Według cytowanego przez dziennik Krzysztofa Mrówczyńskiego, menedżera w Departamencie Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao, wymienione rynki generowały ok. 5 proc. wszystkich przychodów polskich firm kosmetycznych.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA