fbpx
środa, 22 maja, 2024
Strona głównaŚwiatTurcja między Wschodem a Zachodem. W niedzielę wybory stulecia

Turcja między Wschodem a Zachodem. W niedzielę wybory stulecia

Turcy znajdują się w historycznym punkcie zwrotnym: wybierają między dwoma kandydatami na prezydenta, oferującymi radykalnie różne ścieżki dla przyszłości kraju – między Wschodem a Zachodem.

W najbliższą niedzielę w wyborach zmierzą się rządzący od 20 lat silną ręką Recep Tayyip Erdogan i wspólny kandydat opozycji Kemal Kilicdaroglu. Jednocześnie odbędą się wybory parlamentarne

Po ponad 20 latach sprawowania władzy Erdogan – oskarżając Zachód o próbę obalenia go – obiecuje silną, lawirującą między mocarstwami Turcję i stworzenie sześciu milionów miejsc pracy. Oskarża też swoich przeciwników o wspieranie ruchów „pro LGBT”. Jego partia jest mocno osadzona w islamie.

Główny rywal Erdogana – Kemal Kilicdaroglu, wspierany przez szerokie porozumienie opozycji, chce skierować kraj (będący członkiem NATO) z powrotem na prozachodnią, bardziej demokratyczną drogę.

Autorytaryzm kontra demokracja

Od 2017 r. Erdogan rządzi Turcją z ogromnymi uprawnieniami prezydenckimi. Jako prezydent może ogłosić stan wyjątkowy oraz wybierać lub zwalniać urzędników służby cywilnej. Kilicdaroglu chce zerwać z systemem prezydenckim i zostać „bezstronnym” przywódcą, niezwiązanym z żadną partią polityczną. Wspiera go wielu burmistrzów miast, m.in Ankary i Stambułu. Kilicdaroglu chciałby wzmocnienia roli parlamentu i premiera oraz przywrócenia niezależnych sądów i wolnej prasy.

Turcja jest członkiem NATO, ale prezydent Erdogan dążył również do bliskich więzi z Chinami i Rosją kupując rosyjski system obrony powietrznej S-400 i otwierając przed wyborami pierwszą w Turcji, a zbudowaną przez Rosję elektrownię jądrową. Opowiada się też za wielostronnym działaniem w polityce międzynarodowej, postrzegając Turcję jako „wyspę pokoju i bezpieczeństwa” i proponując Ankarę jako mediatora w wojnie rosyjskiej na Ukrainie.

Tymczasem jego przeciwnik chce powrotu do integracji z Unią Europejską i odbudowy militarnych więzi Turcji z USA, przy jednoczesnym utrzymaniu relacji z Rosją.

Turcja w kryzysie gospodarczym

Turecka gospodarka jest obecnie w złym stanie. Inflacja oficjalnie wynosi 43,68 proc., radykalnie rosną koszty życia. Turecka waluta znacznie straciła na wartości.

Jak podkreślają eksperci, wczesne lata władzy Erdogana były synonimem silnego wzrostu gospodarczego i ogromnych projektów budowlanych. Jednak w ostatnich latach władze zaczęły politycznie sterować gospodarką ograniczając m.in niezależność Banku Centralnego.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA