fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaŚwiatTurcja między Wschodem a Zachodem. W niedzielę wybory stulecia

Turcja między Wschodem a Zachodem. W niedzielę wybory stulecia

Turcy znajdują się w historycznym punkcie zwrotnym: wybierają między dwoma kandydatami na prezydenta, oferującymi radykalnie różne ścieżki dla przyszłości kraju – między Wschodem a Zachodem.

W najbliższą niedzielę w wyborach zmierzą się rządzący od 20 lat silną ręką Recep Tayyip Erdogan i wspólny kandydat opozycji Kemal Kilicdaroglu. Jednocześnie odbędą się wybory parlamentarne

Po ponad 20 latach sprawowania władzy Erdogan – oskarżając Zachód o próbę obalenia go – obiecuje silną, lawirującą między mocarstwami Turcję i stworzenie sześciu milionów miejsc pracy. Oskarża też swoich przeciwników o wspieranie ruchów „pro LGBT”. Jego partia jest mocno osadzona w islamie.

Główny rywal Erdogana – Kemal Kilicdaroglu, wspierany przez szerokie porozumienie opozycji, chce skierować kraj (będący członkiem NATO) z powrotem na prozachodnią, bardziej demokratyczną drogę.

Autorytaryzm kontra demokracja

Od 2017 r. Erdogan rządzi Turcją z ogromnymi uprawnieniami prezydenckimi. Jako prezydent może ogłosić stan wyjątkowy oraz wybierać lub zwalniać urzędników służby cywilnej. Kilicdaroglu chce zerwać z systemem prezydenckim i zostać „bezstronnym” przywódcą, niezwiązanym z żadną partią polityczną. Wspiera go wielu burmistrzów miast, m.in Ankary i Stambułu. Kilicdaroglu chciałby wzmocnienia roli parlamentu i premiera oraz przywrócenia niezależnych sądów i wolnej prasy.

Turcja jest członkiem NATO, ale prezydent Erdogan dążył również do bliskich więzi z Chinami i Rosją kupując rosyjski system obrony powietrznej S-400 i otwierając przed wyborami pierwszą w Turcji, a zbudowaną przez Rosję elektrownię jądrową. Opowiada się też za wielostronnym działaniem w polityce międzynarodowej, postrzegając Turcję jako „wyspę pokoju i bezpieczeństwa” i proponując Ankarę jako mediatora w wojnie rosyjskiej na Ukrainie.

Tymczasem jego przeciwnik chce powrotu do integracji z Unią Europejską i odbudowy militarnych więzi Turcji z USA, przy jednoczesnym utrzymaniu relacji z Rosją.

Turcja w kryzysie gospodarczym

Turecka gospodarka jest obecnie w złym stanie. Inflacja oficjalnie wynosi 43,68 proc., radykalnie rosną koszty życia. Turecka waluta znacznie straciła na wartości.

Jak podkreślają eksperci, wczesne lata władzy Erdogana były synonimem silnego wzrostu gospodarczego i ogromnych projektów budowlanych. Jednak w ostatnich latach władze zaczęły politycznie sterować gospodarką ograniczając m.in niezależność Banku Centralnego.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Eurokomisarz za czterodniowym tygodniem pracy

Unia Europejska powinna dążyć do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, zwłaszcza w sektorach, w których brakuje siły roboczej – powiedział Nicolas Schmit, unijny komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych.
2 MIN CZYTANIA

Turcja umacnia się militarnie i staje się ważnym graczem w Europie

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zbroi Turcję i dynamicznie rozwija krajowy przemysł wojskowy. Czy powinniśmy obawiać się rosnącej tureckiej potęgi militarnej?
3 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA

Chiny wypychają Rosję z Azji Centralnej. Xi spotkał się z przywódcami regionu

Pekin powiększa swoje wpływy w Azji Środkowej powoli wypychając z niej Moskwę. Chiny obiecują krajom regionu miliardy dolarów inwestycji i rozwój współpracy w zakresie bezpieczeństwa.
2 MIN CZYTANIA

Facebook ukarany przez Unię za przesyłanie danych do USA

Firma Meta, właściciel Facebooka, została ukarana przez Europejską Radę Ochrony Danych rekordową grzywną 1,2 mld euro za przesyłanie do USA danych użytkowników FB z Europy.
2 MIN CZYTANIA