fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesUciec przed bankructwem

Uciec przed bankructwem

Liczba bankructw i restrukturyzacji firm może wzrosnąć w tym roku o 10-15 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Nie jest to jeszcze dramat, należy jednak brać pod uwagę, że właściciele firm będą się przed nimi bronić sprzedając część lub całość swoich biznesów. Gorzej się stanie, gdy z powodu przedłużających się lockdownów wyczerpią się przedsiębiorcom zapasy pomysłów i kapitału, a nie będą mogli już skorzystać z publicznych programów wsparcia.

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) prognozując wzrost upadłości posiłkuje się danymi z Monitora Sądowego i Gospodarczego. Według wyliczeń, w 2020 roku było już 1342 niewypłacalnych spółek prawa handlowego. To wzrost o 374, czyli więcej o 38,6 proc. w porównaniu z rokiem 2019. Robiąc przegląd rodzajów upadających firm widać, że w dużej części były i są to małe oraz średniej wielkości przedsiębiorstwa.

Obrona przed bankructwem

Tomasz Ślagórski, wiceprezes KUKE zauważa, że od sierpnia ubiegłego roku „z każdym miesiącem przyspieszała dynamika wzrostu niewypłacalności w ujęciu 12-miesięcznym, obrazując skalę pogarszania się sytuacji finansowej firm w okresie pandemii” (źródło: informacja prasowa).

W jaki sposób firmy się bronią? Jak uciekają przed upadłością? Przede wszystkim likwidują lub ograniczają niektóre obszary działalności oraz aktywności, które są dla nich ryzykowne, kapitałochłonne lub nierentowne. W przypadku firm produkcyjnych uprawiają one swoistą „ucieczkę do przodu”, przejmując inne osłabione pandemią biznesy lub znajdując nowe, atrakcyjniejsze rynki zbytu (np. wschodnioazjatyckie czy afrykańskie). Pozbywają się zbędnych w koronakryzysie składników majątku.
Właściciele sprzedają też swoje akcje innym inwestorom. Tracą wtedy, co prawda, kontrolę nad swoim dawnym biznesem, ale fuzja lub poddanie się przejęciu (nawet wrogiemu) także bywa skuteczną formą obrony przed bankructwem. Jeśli jednak da się tego uniknąć upłynniają inne, należące do nich osobiste, wartościowe aktywa firmy. To się da zrobić, bo gotówki w obiegu jest obecnie dużo.

Komu bije dzwon?

Coface firma monitorująca rynek wyliczyła, że najwięcej postępowań restrukturyzacyjnych wobec przedsiębiorstw toczy się w sektorze usługowym (wzrost w 2020 r. o 54 proc. w stosunku do 2019 r.), handlu detalicznym (wzrost o 39 proc.) oraz w transporcie (wzrost o 36 proc.). Są to sektory, które najbardziej ucierpiały i nadal cierpią w wyniku zamrażania gospodarki. Jak pokazuje praktyka, spora część restrukturyzacji firm kończy się nieodwołalnym bankructwem.

– Prawdziwe problemy widać jednak dopiero w skali mikro. Branże gastronomiczna i hotelarska, kwalifikowane jako usługi, odnotowały aż 186-procentowy skok postępowań upadłościowych – mówi Małgorzata Anisimowicz, prezes PMR Restrukturyzacje.

Rzadziej się o tym mówi i pisze, ale ucierpiał też przemysł rozrywkowy oraz dalekobieżnych przewozów autobusowych. Poszkodowanych branż jest oczywiście więcej. W razie przedłużania lockdownu ich lista będzie się jeszcze wydłużać, podobnie jak wiosną ubiegłego roku.

Wniosków o upadłość lub restrukturyzację przedsiębiorstw przybywa z każdym tygodniem. Zamrożenie gospodarki, obostrzenia epidemiczne oraz inne szykany powodują, że część małych i średnich przedsiębiorców zaczyna już tracić nadzieję na utrzymanie swoich firm przy życiu.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA