fbpx
niedziela, 10 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatUE chce wykurzyć Muska

UE chce wykurzyć Muska

Elon Musk, właściciel platformy mediów społecznościowych X (dawniej Twitter), rozważa usunięcie jej z Unii Europejskiej w reakcji na nowe unijne regulacje dotyczące platform internetowych.

Jak podaje serwis EURACTIV, w sierpniu Unia Europejska przyjęła akt o usługach cyfrowych, który określa m.in. zasady zapobiegania rozpowszechnianiu szkodliwych treści, zakazywania lub ograniczania niektórych praktyk oraz udostępniania niektórych danych wewnętrznych organom regulacyjnym i instytucjom powiązanym.

Surowe kary

Jeżeli X zostanie uznany za nieprzestrzegający przepisów, Unia Europejska będzie mogła nałożyć surowe sankcje: do 6 proc. światowego rocznego obrotu firmy oraz wykluczenie z jednolitego unijnego rynku.

Ostatnia sprzeczka pomiędzy Komisją Europejską w osobie komisarza ds. przemysłu Thierry’ego Bretona a Muskiem polegała na wymianie postów na platformie X po ataku Hamasu na Izrael 7 października. Breton szczególnie podkreślił obowiązki X wynikające z unijnych przepisów dotyczących moderowania nielegalnych treści w internecie, czyli aktu o usługach cyfrowych. Obejmują one m.in. szybkie reagowanie na treści dezinformacyjne zgłaszane na platformie.

Dezinformacja według Jourovej

Wcześniej Věra Jourová, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i groteskowy komisarz ds. wartości i przejrzystości, powiedziała, że wśród największych platform internetowych w Unii Europejskiej X była „platformą o największym wskaźniku postów błędnych/dezinformacyjnych”.

Według EURACTIV innym powodem wrogości było udostępnienie przez Muska nagrania wideo, które wyraźnie wspierało twierdzenia niemieckiej antyimigranckiej partii AfD, że humanitarne organizacje pozarządowe ratujące migrantów na morzu są odpowiedzialne za „europejskie samobójstwo”.

Źródło: EURACTIV.com

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Konfederacja przeciwko strefie zakazu samochodów w Warszawie

Przed sesją Rady Warszawy, która rozpatrywała wprowadzenie strefy czystego transportu w mieście, politycy Konfederacji zdecydowanie wyrazili swoje stanowisko przeciwko temu kontrowersyjnemu pomysłowi.
2 MIN CZYTANIA

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA