fbpx
środa, 8 maja, 2024
Strona głównaŚwiatUE chce wykurzyć Muska

UE chce wykurzyć Muska

Elon Musk, właściciel platformy mediów społecznościowych X (dawniej Twitter), rozważa usunięcie jej z Unii Europejskiej w reakcji na nowe unijne regulacje dotyczące platform internetowych.

Jak podaje serwis EURACTIV, w sierpniu Unia Europejska przyjęła akt o usługach cyfrowych, który określa m.in. zasady zapobiegania rozpowszechnianiu szkodliwych treści, zakazywania lub ograniczania niektórych praktyk oraz udostępniania niektórych danych wewnętrznych organom regulacyjnym i instytucjom powiązanym.

Surowe kary

Jeżeli X zostanie uznany za nieprzestrzegający przepisów, Unia Europejska będzie mogła nałożyć surowe sankcje: do 6 proc. światowego rocznego obrotu firmy oraz wykluczenie z jednolitego unijnego rynku.

Ostatnia sprzeczka pomiędzy Komisją Europejską w osobie komisarza ds. przemysłu Thierry’ego Bretona a Muskiem polegała na wymianie postów na platformie X po ataku Hamasu na Izrael 7 października. Breton szczególnie podkreślił obowiązki X wynikające z unijnych przepisów dotyczących moderowania nielegalnych treści w internecie, czyli aktu o usługach cyfrowych. Obejmują one m.in. szybkie reagowanie na treści dezinformacyjne zgłaszane na platformie.

Dezinformacja według Jourovej

Wcześniej Věra Jourová, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i groteskowy komisarz ds. wartości i przejrzystości, powiedziała, że wśród największych platform internetowych w Unii Europejskiej X była „platformą o największym wskaźniku postów błędnych/dezinformacyjnych”.

Według EURACTIV innym powodem wrogości było udostępnienie przez Muska nagrania wideo, które wyraźnie wspierało twierdzenia niemieckiej antyimigranckiej partii AfD, że humanitarne organizacje pozarządowe ratujące migrantów na morzu są odpowiedzialne za „europejskie samobójstwo”.

Źródło: EURACTIV.com

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA