fbpx
sobota, 11 maja, 2024
Strona głównaŚwiatUE i Wielka Brytania znalazły rozwiązanie sporu o Irlandię Północną?

UE i Wielka Brytania znalazły rozwiązanie sporu o Irlandię Północną?

Londyn i Bruksela rozpoczęły rok od zamknięcia porozumienia w sprawie dostępu UE do brytyjskich cyfrowych systemów informacji celnej, co stanowi duży postęp w negocjacjach wokół kontrowersyjnego protokołu z Irlandii Północnej, kluczowego elementu paktu brexit.

Brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maros Sefcovic spotkali się w ten poniedziałek w Londynie. Po miesiącach nieporozumień, po raz pierwszy obie strony wydały wspólne oświadczenie, w którym – choć zapewniają, że nadal istnieje „wiele kluczowych kwestii, które należy rozwiązać, aby znaleźć drogę naprzód” – podkreślają, że porozumienie osiągnięte w ten poniedziałek, było „fundamentalnym warunkiem wstępnym budowania wzajemnego zaufania, oferowania gwarancji bezpieczeństwa i możliwości stworzenia nowej podstawy do wznowienia dyskusji między UE a Zjednoczonym Królestwem”.

Pomimo faktu, że Wielka Brytania oficjalnie opuściła blok w styczniu 2020 r., negocjacje między obiema stronami trwają nadal ze względu na kontrowersje wokół nowych kontroli celnych w Irlandii Północnej. Po „rozwodzie” brytyjska prowincja otrzymała inny status niż reszta Zjednoczonego Królestwa, przez co towary przybywające z Wielkiej Brytanii (Szkocji, Anglii i Walii) wymagają kontroli w celu ochrony jednolitego rynku, ponieważ Irlandia Północna pozostaje częścią UE.

Tymczasem członkowie Demokratycznej Partia Unionistycznej uważają, że nowa biurokracja szkodzi gospodarce brytyjskiej prowincji, dlatego odmawiają utworzenia rządu koalicyjnego w Belfaście, dopóki Londyn nie wynegocjuje innego rozwiązania z Brukselą. Północni Irlandczycy są bez rządu od lutego ubiegłego roku, co zwiększa napięcie między katolikami a protestantami, zagrażając pokojowi przypieczętowanemu Porozumieniem Wielkopiątkowym, które w kwietniu będzie obchodzić 25. rocznicę.

W swoim czasie rząd Borisa Johnsona – ten sam, który pozostawił Irlandii Północnej inny status niż reszcie Wielkiej Brytanii – zagroził jednostronnym zerwaniem umowy z UE. Ale nowy premier Rishi Sunak wybrał bardziej pojednawczy ton, chcąc uniknąć wojny handlowej w czasie, gdy brytyjska gospodarka jest krytycznym momencie, z gwałtownie rosnącą inflacją przekraczającą 10 proc. i długiem publicznym, który zbliża się do poziomu 100 proc. PKB.

UE przez cały czas domagała się bezpośredniego i szybkiego dostępu do informacji celnej o wszystkich towarach przewożonych z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej. Do tej pory Londyn opierał się narzucaniu obowiązku zgłaszania celnego i kontroli fitosanitarnych firmom przewożącym swoje towary między dwiema wyspami.

Ale Sunak, który mimo tego, że jest zadeklarowanym eurosceptykiem jest przede wszystkim pragmatycznym politykiem, chce naprawić sytuację. Opracowując cyfrowy system informacji o towarach znajdujących się w obrocie i umożliwiając Brukseli dostęp do jego treści, Londyn wysyła podwójny komunikat, który UE przyjęła z zadowoleniem: każde rozwiązanie musi przestrzegać postanowień protokołu z Irlandii Północnej i ochrony Porozumień Wielkopiątkowych jak również integralność rynku wewnętrznego UE.

Teraz zespoły techniczne z Londynu i Brukseli mają pracować nad znalezieniem potencjalnych rozwiązań w różnych obszarach na podstawie tego nowego porozumienia, a wyniki swojej pracy mają pokazać na zaplanowanym na dzień 16 stycznia spotkaniu. Szef brytyjskiej dyplomacji wyniki rozmów skomentował na Twitterze w następujący sposób: „dzisiejsze postępy w zakresie danych to pozytywny krok w rozmowach na temat protokołu z Irlandii Północnej” (który stanowi główną przeszkodę w określaniu relacji między obiema stronami po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE).

W grudniu ubiegłego roku, po przedłużeniu do końca 2025 r. wyjątku gwarantującego dostawy produktów weterynaryjnych z Wielkiej Brytanii, Komisja Europejska uznała, że istnieje szansa na zamknięcie porozumienia z Londynem w sprawie protokołu. Zdaniem Brukseli negocjacje uległy poprawie od czasu objęcia urzędu premiera przez Rishi Sunaka i obie strony zobowiązały się usprawnić swoje prace.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA